Finanse: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Finanse: Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Kredyt hipoteczny jest produktem bardzo mocno obwarowanym licznymi wymogami. Często zbyt niski wkład własny może doprowadzić do odmowy złożonego wniosku. Niekiedy jednak banki mają swoje rozwiązania, stanowiące jedyną opcję umożliwiającą uzyskanie kredytu. Jedną z nich jest posiadanie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jak taka koncepcja wpływa na finanse?

Zakup wymarzonego domu czy mieszkania wiąże się obecnie z dużym wydatkiem finansowym. Z reguły taka czynność jest wspomagana przez banki, oferujące swoim klientom kredyty hipoteczne. Niestety są to produkty, które można uzyskać przy spełnieniu szeregu wymagań. Jednym z nich jest posiadanie wkładu własnego, który nie może być niższy, niż 20% wartości nieruchomości. W niektórych jednak przypadkach, bank może udzielić wsparcia także osobom posiadającym minimum 10% wkładu własnego. Wiąże się to jednak z dodatkowymi zabezpieczeniami. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, przeniesienie określonej kwoty na własność banku czy też blokadę na koncie.

Czym jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego?

To rozwiązanie, które stosowane jest tylko w niektórych przypadkach. Taka forma zabezpieczenia dla banku jest możliwa wyłącznie, gdy klient posiada minimum 10% kwoty wartości nieruchomości. Co ważniejsze pieniądze z wkładu własnego nie mogą być wynikiem zaciągnięcia innego kredytu czy pożyczki. Obecność ubezpieczenia, o którym mowa wiąże się z możliwością uzyskania kredytu hipotecznego, jednak jest powiązane również z dodatkowymi i często niemałymi kosztami dla potencjalnego kredytobiorcy. Produkt, o którym mowa daję gwarancję bankowi, iż w sytuacji niewypłacalności klienta, to ubezpieczyciel wypłaci instytucji te dodatkowe pieniądze. Korzyści mają więc kredytodawcy, choć dla niektórych klientów mogą stanowić jedyną opcję, pozwalającą na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Ile kosztuje takie rozwiązanie?

Podobnie jak w przypadku samej marży czy opłat manipulacyjnych, wysokość takiego ubezpieczenia ustalają banki. Poszczególne oferty mogą się zatem bardzo różnić, a tylko niektóre z nich mogą być warte uwagi. Dlatego w sytuacji, gdy posiadany wkład własny stanowi jedynie ok. 10% wartości nieruchomości, dobrze jest zorientować się w różnych bankach, jakie dodatkowe koszty trzeba będzie ponieść. Należy również mieć na uwadze, iż opłata ubezpieczenia niskiego wkładu własnego liczona jest wyłącznie od brakującej kwoty, co w praktyce oznacza, iż nie przekracza zwykle 10% wartości nieruchomości.