Finanse: Czym są wirtualne karty?

Finanse: Czym są wirtualne karty?

Wygodnym rozwiązaniem są tzw. karty wirtualne. Choć nie mają fizycznej postaci, pozwalają na dokonywanie płatności online w wygodny, a co ważniejsze – całkowicie bezpieczny sposób. Czym są i jak wpływają na finanse użytkowników?

Jak podają dane Narodowego Banku Polskiego pierwszy kwartał 2020 roku pokazał, iż zainteresowanie kartami wirtualnymi rośnie. Tylko na początku roku liczba ich użytkowników wynosiła 1 910 518 sztuk, co stanowi blisko 4,5% wszystkich użytkowanych kart płatniczych w Polsce. To spore osiągnięcie wskazujące na to, iż Polacy coraz częściej decydują się na nowe technologie. Nie ma się czemu dziwić, korzystanie z cyfrowej wersji karty jest bezpieczne i szybkie.

Czym różnią się kart wirtualne od tradycyjnych form?

Wirtualna karta płatnicza nie posiada fizycznej formy, co dla wielu użytkowników ma kluczowe znaczenie. Stanowi bowiem bezpieczeństwo, wynikające choćby z zerowego ryzyka jej ukradzenia bądź zagubienia. Podobnie jak tradycyjna karta, posiada jednak swój numer, datę ważności oraz kod CVC2/CVV2. Co ważniejsze, rozwiązanie, o którym mowa daje możliwość zasilenia go kwotą niezbędną do wykonania transakcji elektronicznej.

Rodzaje kart dostępnych na polskim rynku bankowym

Podobnie jak użytkownicy tradycyjnych kart płatniczych, również Ci, którzy zdecydowali się na ich cyfrowy odpowiednik, mają do wyboru kilka opcji. Podstawową jest karta cyfrowa debetowa, stanowiąca bezpośrednie powiązanie z określonym kontem bankowym lub kredytowym. Sa także opcje jednorazowe, których użycie wiąże się z jednorazową transakcją. Daty ważności takich produktów są dosyć krótkie, ale stanowią zabezpieczenie, które jest zmienne przy każdej płatności. Koncepcje, o których mowa mogą być prowadzone wyłącznie w polskiej walucie, bądź stanowić opcję dostępną w różnych walutach.

Jakie są zalety posiadania wirtualnej karty?

Przeprowadzone badania wskazują, iż właściciele kart cyfrowych decydują się na ich używanie przez korzyści, jakie dają. Do podstawowych z nich można zaliczyć możliwość kontroli własnych wydatków. To spore ułatwienie zwłaszcza dla tych, którzy chcą mieć własne finanse zawsze na wyciągnięcie ręki. Inną korzyścią jest także posiadanie bezpiecznych płatności zbliżeniowych, co w dobie licznych sztuczek złodziei, wydaje się wyjątkowym rozwiązaniem. Ponadto karty cyfrowe umożliwiające płatności w zagranicznych walutach nie wymagają przewalutowania, co zdecydowanie redukuje powiązane koszty. Wymieniając korzyści nie należy zapominać o kilku nieznacznych wadach. Pierwszą z nich jest konieczność regularnego doładowywania konta. Może to być problematyczne dla osób, które nie lubią regularności. Inną wadą jest bez wątpienia konieczność posiadania smartfona, gdyż tylko w ten sposób można korzystać z płatności zbliżeniowych w przypadku karty cyfrowej.