Finanse: Cashback, czyli kilka słów o wypłacie gotówki

Finanse: Cashback, czyli kilka słów o wypłacie gotówki

Wypłacanie gotówki z konta zwykle kojarzone jest z wypłatami z bankomatów. Tymczasem równie wygodną formą, jest korzystanie z usługi zwanej Cashback, która umożliwia wypłatę dowolnej kwoty podczas dokonywania codziennych zakupów w sklepie. Na czym polega i czy nasze finanse nie cierpią podczas jej stosowania?

Jak podaje raport Narodowego Banku Polskiego na przestrzeni ostatniego roku liczba bankomatów dostępnych w Polsce zdecydowanie zmalała. Na początku 2018 roku wynosiła 23 206 sztuk tych maszyn. Pod koniec 2019 roku liczba ta spadła o blisko 500. Znaczny wzrost zanotowały za to placówki handlowo- usługowe, oferujące rozwiązania, jakim są cashbacki. W ciągu zaledwie roku ich liczba zwiększyła się o prawie 70%, co oznacza, że takie koncepcje stają się formą opłacalną i chętnie wykorzystywaną przez użytkowników.

Wartości wypłacanej gotówki – porównanie

Ludzie coraz częściej decydują się na wypłatę przy pomocy Cashback’a. Raporty jasno wskazują, iż robią to głównie przy niewielkich kwotach. Każdorazowa wypłata pieniędzy w przypadku kart Visa wynosi maksymalnie 300 zł. Właściciele Mastercard mogą skorzystać z opcji wypłaty maksymalnie 500 złotych. Wydaje się jednak, iż problem leży głównie w zaufaniu. Mimo wszystko, kwoty wspomniane powyżej są rzadkością. Ludzie decydują się na ich wypłacanie w placówkach bankowych i bankomatach. Mimo, iż zdarza się, iż prowizja od takiej czynności jest zdecydowanie wyższa w bankomacie niż placówce handlowo-usługowej. Jak pokazują dane statystyczne, średnie wypłaty z bankomatów w zeszłym roku oscylowały w granicach 550 złotych. Przy pomocy Cashback ludzie dokonywali wypłat na poziomie 120 złotych.

Dane pokazują, iż mimo wprowadzania wielu urozmaiceń, Polacy są jednak konsekwentni i trzymają się sprawdzonych przez lata rozwiązań.