Lokata online — wygodny sposób na oszczędzanie

Lokata online — wygodny sposób na oszczędzanie

Chcesz oszczędzać bez wysiłku — wygodnie, bezpiecznie i skutecznie? Załóż lokatę online! W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, jak ją założyć i dlaczego warto zrobić to właśnie teraz.

Choć oszczędności nie dają szczęścia, znacząco ułatwiają życie: zapewniają poczucie bezpieczeństwa, minimalizują stres towarzyszący wszechobecnym podwyżkom, pozwalają z powodzeniem realizować plany i cele. Warto wiedzieć jednak, że te gromadzone na nieoprocentowanym koncie bankowym lub trzymane w przysłowiowej skarpecie nie tylko nie generują zysków, ale także z miesiąca na miesiąc tracą swoją wartość. Wszystko za sprawą galopującej obecnie inflacji. Skutecznym sposobem na ochronę kapitału przed zgubnym wpływem utraty wartości jest założenie lokaty online. Czym jest lokata online?

Lokata online czym jest i jak działa?

Lokata przez internet to składany w banku terminowy depozyt. W zależności od długości trwania umowy może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Jeśli umieścisz pieniądze na lokacie, bank będzie nimi obracał, przeznaczając na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość korzystania z Twoich oszczędności wypłaci zysk w postaci odsetek. W przeciwieństwie do tradycyjnych lokat lokatę online założysz szybko i wygodnie: w 100% przez internet. Umowę podpiszesz online, a po wykonaniu przelewu i zaksięgowaniu środków na lokacie Twoje pieniądze będą na Ciebie pracować — nawet wtedy, kiedy Ty będziesz odpoczywał.

Ważną cechą lokaty, której powinieneś mieć świadomość, jest brak możliwości korzystania ze zdeponowanych środków przez całą długość trwania umowy. Choć wcześniejsze zerwanie lokaty jest możliwe, wiąże się z utratą wszystkich lub większości wypracowanych zysków. Czy taką konstrukcję należy uznać za wadę? Nie do końca. Wizja utraty odsetek dla wielu osób może być skuteczną motywacją, aby zrezygnować z impulsywnych zakupów i pozwolić pieniądzom zarabiać. Zwłaszcza jeśli celem jest zgromadzenie pieniędzy na określony cel: kupno nowego auta czy wkład własny do wymarzonego M.

Dlaczego warto założyć lokatę online właśnie teraz?

Na skutek wielokrotnych podwyżek stóp procentowych wzrosły nie tylko raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale także oprocentowanie depozytów. Na lokacie możesz dziś zarobić zdecydowanie więcej niż rok, dwa czy trzy lata temu. Dzięki stałemu oprocentowaniu wartość zysków poznasz już w momencie zakładania lokaty.

Lokata przez internet jak znaleźć tę, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby?

Lokata online jest popularnym instrumentem finansowym dostępnym w wielu bankach. Jeśli chcesz, by precyzyjnie odpowiedziała na Twoje potrzeby i zapewniła najwyższe zyski, nie wybieraj przypadkowej. Przed podjęciem decyzji przeanalizuj parametry poszczególnych produktów, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • długość okresu lokacyjnego. Jeśli wiesz już, że przez cały okres trwania umowy Twoje oszczędności będą niedostępne, zdecyduj, na jaki okres jesteś w stanie je zamrozić. Kolejnym krokiem powinien być wybór banków oferujących depozyty o preferowanej przez Ciebie długości. Obawiasz się, że nieprzewidziane wydatki sprawią, że będzie musiał zakończyć lokatę przed czasem? Zamiast jednej lokaty załóż kilka — o odmiennych okresach lokacyjnych. Jeśli okaże się, że rzeczywiście będziesz zmuszony sięgnąć po zdeponowane środki, zakończysz tylko jedną, a nie wszystkie;
  • Oprocentowanie lokaty powinno być kluczowym kryterium wyboru tej jedynej. To właśnie od niego zależy bowiem, jaki zysk wygenerują Twoje oszczędności. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższy zarobek;
  • minimalna i maksymalna kwota lokaty. Jeśli masz do zdeponowania niewielką (np. 1000 zł) lub bardzo dużą sumę (np. kilkaset tysięcy złotych), koniecznie sprawdź narzuconą przez bank minimalną i maksymalną kwotę depozytu.

Lokata online to skuteczny sposób na bezwysiłkowe oszczędzanie. Dzięki swojej konstrukcji zapewni bezpieczne i pewne zyski, pomagając ochronić kapitał przed zgubnym wpływem inflacji.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607289,lokaty-konta,lokata—co-to-jest,1,1