Polskie banknoty – ciekawostki o pieniądzach z naszego kraju

Polskie banknoty – ciekawostki o pieniądzach z naszego kraju

Pieniądze to przedmioty, na których wygląd często nie zwracamy uwagi. Interesuje nas tylko nominał, w końcu to on określa, co za dany banknot możemy kupić.

Jednak pieniądze, a szczególnie banknoty to skrywające wiele ciekawostek dzieła sztuki! Przyjrzyjmy się bliżej polskim banknotom. Kto przedstawiony jest na polskich banknotach? Kto jest autorem banknotów obiegowych w Polsce? Te i więcej ciekawostek o pieniądzach poniżej.

Kto jest przedstawiony na polskich banknotach?

Choć codziennie przez nasze ręce przewijają się banknoty, to zazwyczaj przestajemy zwracać uwagę na to, co oprócz nominału przedstawiają. A warto się im przyjrzeć, bo kryją w sobie kilka ciekawostek. Obecnie używamy banknotów z serii „Książęta i królowie Polski”. Autorem projektów banknotów jest Polak Andrzej Heidrich.

To również on był autorem poprzedniej serii banknotów, dziś już oczywiście wycofanych z obiegu, które przedstawiały wielkich Polaków. Banknoty rewersie przedstawiają portrety władców, druga strona kryje więcej tajemnic – w tym zabytki architektury.

Jacy władcy są na polskich banknotach?

Zaznaczmy od razu, że władcy przedstawieni się w układzie chronologicznym, im wyższy nominał, tym późniejszy czas panowania danego władcy. Pierwszy jest oczywiście Mieszko I, później Bolesław Chrobry, następnie Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt August. Na najnowszym banknocie o najwyższym nominale 500 zł widnieje portret Jana III Sobieskiego oraz pałac w Wilanowie. Ciekawostki o pieniądzach zakończmy tym, że im wyższy nominał banknotów, tym więcej umieszczono na nim zabezpieczeń.

źródło: https://www.walutomania.pl/ – portal o pieniądzach, zarabianiu i inwestycjach