Jak rozliczyć PIT 2023

Jak rozliczyć PIT 2023

Początek roku to okres, w którym każda osoba pracująca i prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do złożenia stosownego rozliczenia podatkowego, które będzie stanowiło potwierdzenie osiągniętych w poprzednim roku podatkowym dochodów. Na tej podstawie określana jest wysokość podatku dochodowego, który należy zapłacić. PIT to dokument, w którym konieczne jest zestawienie ze sobą wszystkich przychodów osiągniętych z różnych źródeł w poprzednim roku. Niezbędne będzie zatem zebranie wszystkich danych i dokładne wpisanie kwot. Dopiero na tej podstawie możliwe będzie dokładne obliczenie kwot, które należy zapłacić na podatek. Mimo zmian podatkowych wprowadzonych w ostatnim czasie za sprawą Polskiego Ładu nadal można łatwo rozliczyć swoje przychody. Wystarczy jedynie w tym celu skorzystać ze stosownych narzędzi lub rozwiązań przygotowanych bezpośrednio przez Ministerstwo Finansów. Ta druga opcja jest jedną z najwygodniejszych i jak najbardziej warto się nią zainteresować.

E-PIT 2023 – skorzystaj z wygodnego rozliczenia

Ministerstwo Finansów dla wszystkich podatników przygotowało bardzo wygodne w użyciu narzędzie, które sprawia, że nawet osoba bez wiedzy podatkowej będzie w stanie poradzić sobie z rozliczeniem osiągniętych przychodów. Rozwiązanie to dostępne jest już od kilku lat i co roku zdobywa nowych zwolenników. Jest to jeden z najwygodniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych sposobów na złożenie dokumentu PIT bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Same możliwości rozwiązania są bardzo szerokie. Przede wszystkim wielu podatników będzie miało w systemie automatycznie wpisane osiągnięte w poprzednim roku przychody na podstawie dokumentów złożonych przez pracodawcę. Wystarczy w takim przypadku jedynie sprawdzić zarobki, które się osiągnęło. Dodatkowo postawienie na ePITy pozwala łatwo dodać ewentualne ulgi oraz uzupełnić informacje o organizacji pożytku publicznego, na którą ma zostać przekazany 1% podatku. PIT 37 online to również opcja łatwego obliczenia ewentualnego zwrotu podatku lub konieczności dopłaty. Przy zwrocie dzięki złożeniu dokumentu w formie online można liczyć na krótszy czas oczekiwania na środki, co jest niezwykle korzystne i warto się taką właśnie opcją zainteresować. Polski Ład rozliczenie roczne może być zatem bardzo łatwe dzięki wybraniu nowoczesnych sposobów na dokonanie tego.

Dodatkowo w oficjalnych źródłach można znaleźć wiele poradników na temat samych zeznań podatkowych. Dzięki temu dowiesz się np. jak odliczyć koszty dojazdu do pracy w PIT-37 2023.

Najważniejsze PITy, które warto znać

W zależności od sposobu osiągania dochodów niezbędne może okazać się wypełnienie odpowiedniego zeznania podatkowego. Polski Ład rozliczenie PIT sprawia, że pojawiły się nowe dokumenty, które są przeznaczone dla konkretnych grup osób. Najważniejsze dokumenty poza PIT 37 to:

  • PIT 0 – jest to rodzaj PITu dołączanego do PIT 37, 36 lub 28. Dokument określa wszystkie zastosowane ulgi wraz z ich wysokością. Korzystając z ulg zmniejszających opodatkowanie niezbędne jest dołączenie dokumentu.
  • PIT 19a – bardzo często zadawanym pytaniem jest „PIT-19a dla kogo”. Jest to rodzaj dokumentu przeznaczony dla osób duchownych. Jeżeli jesteś kapłanem to właśnie ten dokument pozwoli Ci na rozliczenie się z fiskusem ze wszystkich osiągniętych przychodów.
  • PIT 2 wzór 2023 – ostatnim wartym uwagi dokumentem jest PIT-2, który został wprowadzony wraz z Nowym Ładem. Pozwala określić wysokość zaliczek na podatek dochodowy, które będą potrącane od pracownika. Sam dokument nie jest obowiązkowy. W wypełnieniu tego pomoże PIT 2023 kalkulator, który ułatwi obliczenie wysokości zaliczek, które następnie będzie można wpisać na formularzu.

Najważniejsze terminy dotyczące PITów

W przypadku rozliczeń rocznych bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich terminów z nimi związanych. Jeżeli zastanawiasz się od kiedy mozna sie rozliczyc to zapraszamy do dalszej lektury. Dla osób zatrudnionych na etacie i korzystających z najpopularniejszych deklaracji możliwość rozliczenia się jest dostępna od 15 lutego. Odpowiedź na pytanie do kiedy rozliczyć PIT 2023 będzie dla większości osób taka sama czyli do 2 maja 2023 roku. Sam termin ustalony został na maksymalnie 30 kwietnia, ale z uwagi, że wypada on w weekend to został przesunięty na 2 maja. W tym terminie należy rozliczyć PIT-36, PIT-37. Jeżeli szukasz w wyszukiwarce frazy „PIT-28 do kiedy 2023” to odpowiedź tutaj jest taka sama, czyli do 2 maja 2023. Co jeśli nie rozliczę PITu? W takiej sytuacji Urząd Skarbowy ma prawo nałożyć karę na podatnika, który spóźnił się ze złożeniem stosownej deklaracji. Sama wysokość kary może być zróżnicowana w zależności od wysokości samego opóźnienia oraz kwoty podatku. Warto zatem pamiętać o terminach i złożyć PIT 2023 w odpowiednim czasie.

Kiedy zastanawiasz się, jaki powinien mieć PIT format 2023, warto skorzystać z narzędzi, które ułatwiają cały proces. Na przykład PIT 2023 kalkulator, który umożliwia rozliczenie wszystkich kwot i sprawia, że trudniej o popełnienie błędów. Nowoczesne narzędzia posiadają również funkcję przypominania o konieczności wysłania konkretnej deklaracji.