Oszustwa finansowe znane są od tysięcy lat

Oszustwa finansowe znane są od tysięcy lat

Oszustwa finansowe to temat, który można określić znanym od bardzo dawna. Niemniej jednak cały czas trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, co robić, aby wyeliminować oszustwa?

Tylko zapobieganie

Wydaje się, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest zapobieganie potencjalnym kłopotom. Zapobiegać kłopotom można na różne sposoby – choćby unikając niezrozumiałych działań. Warto też zapamiętać, że niezrozumiałe działania nie zawsze muszą oznaczać oszustwo – kluczowe znaczenie ma wiedza. Do tego nie zapominajmy o tym, że wskazana jest ostrożność. Zresztą wystarczy wziąć pod uwagę różnego rodzaju inwestycje – nie wszystko jest opłacalne.

Nasuwa się też pytanie, co sprawia, że ludzie decydują się na oszustwo (mniejsza o szczegóły)? Naturalnie każda osoba jest wyjątkowa, ale zdaje się, że o pewne wnioski możemy się pokusić – niektóre osoby nie są w stanie zarobić na swoje utrzymanie. Brzmi to strasznie, ale tak właśnie jest. Można też zastanawiać się choćby nad adrenaliną czy złymi wzorcami.

Oszustwa od tysięcy lat

Ciekawe jest też to, że pierwsze oszustwo finansowe miało miejsce jakieś 3 tysiące lat temu. Brzmi to może nieprawdopodobnie, ale tak właśnie było. Oczywiście przypadku nie da się porównać do obecnych realiów – chodzi o Polikratesa, który podrabiał monety wybite ze złota. Warte odnotowania jest też to, że działał on w ten sposób, ponieważ zależało mu na umorzeniu długu wobec Spartan. Podejście okazało się jednak nieopłacalne, gdyż mieliśmy wojnę, podczas której Polikrates został zamordowany. Jakby nie patrzeć, ta straszna sytuacja jest dowodem na to, że oszustwo się nie opłaca. Nie ma też co ukrywać, że możemy mówić o punkcie wspólnym z obecnymi czasami.