Aż jedna trzecia Polaków nie kontroluje swoich wydatków!

Aż jedna trzecia Polaków nie kontroluje swoich wydatków!

Przeprowadzone badania pokazują, że Polacy nie kontrolują, na co wydają zarobione pieniądze. Rodacy kupują to, co w danym momencie jest im potrzebne i nie planują długofalowych dodatków. Problemem jest także oszczędzanie pieniędzy. To może wskazywać na braki formalne w edukacji finansowej.

Polacy wydają pieniądze bezrefleksyjnie

Co trzeci Polak nie sprawdza, na co wydaje pieniądze tylko kupuje to, na co ma w danym momencie ochotę. Ponad 25% ankietowanych badań nie było także zainteresowanych uzupełnianiem wiedzy na temat finansów, racjonalnego wydawania pieniędzy oraz oszczędzania. Przede wszystkim badania pokazały, że brak wiedzy i chęci nauki nie idzie w parze z posiadanym wykształceniem. Podobne wyniki uzyskiwały osoby zarówno z dużych jak i małych miast oraz z różnym wykształceniem.

Kontrola tylko najważniejszych wydatków

Systematyczną kontrolę swoich comiesięcznych wydatków i wpływów prowadzi jedynie, co 6 badana osoba, a wśród nich jest więcej mężczyzn niż kobiet. Najwięcej osób kontroluje swoje stałe i główne wydatki takie jak opłaty za czynsz, prąd i media.

Polacy czerpią wiedzę o gospodarowaniu finansami głównie z Internetu. Część osób szuka informacji na stronach specjalistycznych czy instytucji finansowych. Niektóre osoby śledzą także w TV programy, które edukują finansowo.

Polacy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że kontrola finansów jest bardzo opłacalna i pozwala na odłożenie środków na tzw. czarną godzinę. Niewątpliwie w czasach niepewnej emerytury warto dużo wcześniej pomyśleć także o gromadzeniu dodatkowego kapitału.