Aż jedna trzecia Polaków nie kontroluje swoich wydatków!

0
54

Przeprowadzone badania pokazują, że Polacy nie kontrolują, na co wydają zarobione pieniądze. Rodacy kupują to, co w danym momencie jest im potrzebne i nie planują długofalowych dodatków. Problemem jest także oszczędzanie pieniędzy. To może wskazywać na braki formalne w edukacji finansowej.

Polacy wydają pieniądze bezrefleksyjnie

Co trzeci Polak nie sprawdza, na co wydaje pieniądze tylko kupuje to, na co ma w danym momencie ochotę. Ponad 25% ankietowanych badań nie było także zainteresowanych uzupełnianiem wiedzy na temat finansów, racjonalnego wydawania pieniędzy oraz oszczędzania. Przede wszystkim badania pokazały, że brak wiedzy i chęci nauki nie idzie w parze z posiadanym wykształceniem. Podobne wyniki uzyskiwały osoby zarówno z dużych jak i małych miast oraz z różnym wykształceniem.

Kontrola tylko najważniejszych wydatków

Systematyczną kontrolę swoich comiesięcznych wydatków i wpływów prowadzi jedynie, co 6 badana osoba, a wśród nich jest więcej mężczyzn niż kobiet. Najwięcej osób kontroluje swoje stałe i główne wydatki takie jak opłaty za czynsz, prąd i media.

Polacy czerpią wiedzę o gospodarowaniu finansami głównie z Internetu. Część osób szuka informacji na stronach specjalistycznych czy instytucji finansowych. Niektóre osoby śledzą także w TV programy, które edukują finansowo.

Polacy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że kontrola finansów jest bardzo opłacalna i pozwala na odłożenie środków na tzw. czarną godzinę. Niewątpliwie w czasach niepewnej emerytury warto dużo wcześniej pomyśleć także o gromadzeniu dodatkowego kapitału.

Comments are closed.