Zakres kompetencji doradcy finansowego

Zakres kompetencji doradcy finansowego

Rynek bankowy i pożyczkowy charakteryzuje się ciągłym i intensywnym rozwojem, do świadczenia usług z zakresu doradztwa finansowego przygotowuje się wiele osób. Z przedstawicielami tego zawodu zapewne spotkało się już wiele osób, warto zatem uporządkować sprawy, w których można uzyskać pomoc.

Profesjonalny doradca finansowy Rzeszów

Każdy doradca finansowy Rzeszów może pomóc w zebraniu i przedstawieniu najbardziej korzystnych propozycji kredytowych z poszczególnych banków. W dzisiejszych czasach nie każdy ma czas zagłębiać się w niejednokrotnie zawiłe przepisy prawa bankowego. Zadaniem doradcy jest jasne przekazanie posiadanej wiedzy, przy czym liczą się zarówno plusy, jak i minusy konkretnych ofert. Każdy, kto ubiega się o kredyt chciałby trafić w ręce profesjonalisty, który dobrze zaopiekuje się klientem. Aby być pewnym dobra swojego interesu, warto zapoznać się z doświadczeniem zawodowym danego człowieka i sprawdzić opinie o nim w Internecie. Jeżeli wszystko jest w porządku, można zdecydować się na nawiązanie współpracy – miejmy nadzieję – owocnej. Jak zatem wygląda działalność doradcy finansowego w praktyce? Jest to oczywiście bezpośrednia forma obsługi klienta, na samym początku konieczne jest rozpoznanie potrzeb osoby, która chce lub musi zaciągnąć zobowiązanie. Następnie, należy dopasować najlepszy rodzaj kredytu – gotówkowy, hipoteczny, inwestycyjny – oraz poznać kwotę, na którą jest zapotrzebowanie. Czasami pojawiają się również pytania o cel kredytu, lecz nie są one zawsze obligatoryjne. Z uwagi na rosnącą popularność zaciągania kredytów w obcej walucie, nalży również ustalić tę kwestię. Po otrzymaniu wyczerpujących odpowiedzi na powyższe pytania, doradca finansowy Rzeszów może przystąpić do wstępnej oceny sytuacji finansowej swojego klienta. Ustala on również, czy potrzebni są poręczyciele lub większe zabezpieczenia kredytu.

Dokumenty, które przedkłada doradca finansowy

Kolejnym krokiem jest przedłożenie klientowi dokumentów, na podstawie których wybrane banki ocenią zdolność kredytową. Muszą to być przede wszystkim zaświadczenie o wysokości, rodzaju i charakteru miesięcznych dochodów, zaświadczenie wydawane przez ZUS o odprowadzaniu składek emerytalnych oraz dodatkowe formularze wymagane przez konkretną placówkę. O tym wszystkim doradca finansowy Rzeszów informuje klienta, często pomaga w ich skompletowaniu oraz wypełnieniu. W przypadku, gdy w Biurze Informacji Kredytowej zawarte są niekorzystne wpisy, doradca może przekazać wskazówki, jak je usunąć z bazy. Zazwyczaj doradza się zawarcie porozumień z wierzycielami. Złożenie skompletowanych dokumentów do banku często pozostaje w gestii doradcy, gdy otrzymuje odpowiedzi, przekazuje je swojemu klientowi i przedstawia dobre i złe strony danej propozycji kredytowej. Doradca finansowy może także na bieżąco zasięgać informacji w bankach, jak wygląda proces analizowania złożonego wniosku. Ponadto uzyskuje wiedzę, czy jest konieczne uzupełnienie złożonych dokumentów lub ich ewentualna poprawa pod względem formalnym.