Czy da się zaoszczędzić na paliwie?

Czy da się zaoszczędzić na paliwie?

Paliwo, co raz bardziej drożeje. Niestety prognozy nie są optymistyczne, prawdopodobnie pod koniec roku cena paliwa może dojść nawet do 6zł za litr. Czy można oszczędzać na jego zużyciu?

Silnik nie potrzebuje rozgrzewania

Silniki nowoczesnych samochodów nie potrzebują rozgrzewania tuż po ich odpaleniu. Również ujemne temperatury nie wypływają na potrzebę dłuższej pracy silnika przed jazdą. Jeśli nie planujesz wyjazdu w dłuższą trasę na autostradzie, staraj się nie rozpędzać samochodu do jego maksymalnych osiągów silnika. Pozwoli to na mniejsze zużycie paliwa a także zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zwracaj uwagę na panujące warunki na drodze i dostosowuj prędkość pojazdu.

Lepiej wyłączyć silnik podczas postoju

Czekasz na kogoś w zaparkowanym pojeździe? Wyłącz silnik, nawet, jeśli postój trwa kilka minut, to w tym czasie samochód niepotrzebnie zużywa paliwo. To samo tyczy się postoju na przejeździe kolejowym. Tutaj zazwyczaj stoimy jeszcze dłużej w oczekiwaniu na możliwość kontynuowania jazdy. Twój portfel z pewnością Ci za to podziękuje.

Jazda na najwyższych obrotach

Wysokie obroty silnika dosłownie pożerają paliwo, nie mówiąc już o ilości wytwarzanych spalin. Przede wszystkim niska prędkość obrotowa silnika generuje małe zużycie paliwa. Jednak w momencie przyśpieszania trzeba redukować biegi, na co raz wyższe aż do osiągnięcia optymalnej prędkości pojazdu. Jazda na biegu dostosowanym do wysokości obrotów silnika jest ekonomiczna i obniża poziom emisji dwutlenku węgla oraz hałasu.

Utrzymuj równomierną prędkość jazdy

Częste zwalnianie i przyśpieszanie powoduje większe zużycie paliwa. Na drodze szybkiego ruchu najlepiej używać tempomatu. Jeśli nie chcemy go używać lub nie posiadamy tego urządzenia w wyposażeniu samochodu starajmy się sami utrzymywać równomierną prędkość w czasie jazdy. Częste zwalnianie i przyśpieszanie powoduje większe zużycie paliwa.