Finanse: W jaki sposób obniżyć koszt zakupu mieszkania?

Zakup wymarzonego mieszkania jest sporą inwestycją. Poza klasycznymi wydatkami, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Mają one miejsce zarówno w przypadku nieruchomości na rynku wtórnym, jak i całkowicie nowych mieszkań. Co zrobić, aby choć częściowo obniżyć koszty ich zakupu? Jakie przełożenie może mieć to na finanse domowe?
Sposoby finansowania mieszkania są różne. Jedni mają możliwość zakupu nieruchomości za gotówkę. Inni muszą posiłkować się wsparciem ze strony banków. Niezależnie od wyboru opcji, warto podjąć negocjacje na każdym etapie. Niższy koszt samego mieszkania wiąże się bowiem także z niższymi opłatami dodatkowymi, związanymi np. z notariuszem, podatkiem czy chociażby ratami kredytu hipotecznego.
Podstawowe koszty notarialne
Każdy zakup mieszkania na własność wiąże się z koniecznością wizyty u notariusza. Mało kto zdaje sobie sprawę, że sporządzenie niezbędnych dokumentów to niekiedy bardzo wysokie kwoty, które mogą przyczynić się do zwiększenia ogólnego kosztu zakupu mieszkania. Warto więc zainteresować się tematem na początku, aby mieć świadomość, z jakimi wydatkami należy się liczyć. DO taksy notarialnej, którą reguluje specjalna umowa trzeba będzie dodać koszty wydania odpisów, a co ważniejsze także podatek w wysokości 23% VAT. Aby obniżyć opłaty, o których mowa należy porównać koszty kilku kancelarii notarialnych, gdyż różnice w ich funkcjonowaniu mogą być znaczne. Zwłaszcza, gdy cena mieszkania jest wysoka.
Wpisy do księgi wieczystej
Każdy zakup mieszkania, niezależnie od rynku wiąże się z koniecznością dokonania właściwego wpisu bądź założenia księgi wieczystej. Dodatkowe opłaty związane są również z obecnością kredytu hipotecznego zaciągniętego w banku. Choć koszty poszczególnych działań wydają się marginalne wobec kosztów zakupu mieszkania, warto również mieć je na uwadze.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Ten rodzaj kosztów związany jest wyłącznie z zakupem nieruchomości na rynku wtórnym. Stawka podatku jest kwotą stałą i wynosi 2 % od wartości inwestycji. Wskazuje to więc na fakt, że im większa kwota zakupu mieszkania, tym również konieczność uiszczenia większej opłaty związanej z podatkiem. Warto również wiedzieć, iż ta obowiązkowa kwota należy do kupującego i jest pobierana przez notariusza, podczas wizyty w kancelarii.