Jak otworzyć rachunek bankowy dla dziecka?

Posiadanie rachunku osobistego w banku to standard. Korzystanie z konta pozwala wygodnie, szybko i bezpiecznie obracać środkami finansowymi, a lokaty i rachunki oszczędnościowe dają możliwość pomnażania oszczędności. I co najważniejsze nie jest to przywilej dorosłych – bankowe konto dla młodych to produkt finansowy, którym coraz częściej dysponują nastolatkowie.
Konto dla młodych – czy każdy może je mieć?
Posiadanie konta bankowego regulują przepisy ogólne, które dają możliwość nabycia ograniczonych możliwości do czynności prawnych osobom, które ukończyły trzynaście lat. Oznacza to, że dzieci do ukończenia tego wieku nie mogą być właścicielami rachunku bankowego.
Małoletni posiadacze kont mogą:
- Wpłacać na konto pieniądze;
- Wypłacać środki bez możliwości zaciągania debetu;
- Dokonywać płatności telefonem;
- Korzystać z bankowości internetowej;
- Wykonywać przelewy.
Ponadto posiadacz rachunku może ustanawiać pełnomocników do konta.
Konto dla młodych podlega pewnym ograniczeniom. Jego właściciel nie może:
- Składać wniosków o limit w koncie oraz o wydanie karty kredytowej;
- Zaciągać debetu;
- Składać dyspozycji kontem na wypadek śmierci.
Ograniczeniu podlega także wysokość limitu środków, jakie można w ciągu jednego miesiąca wypłacić z konta dla młodych. Z reguły jest to kwota zwykłego zarządu, która równa jest wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Jak wybrać konto dla młodych?
Przy wyborze konta dla młodych warto zwrócić uwagę na następujące warunki:
- Koszty posiadania rachunku (opłaty za przelewy, korzystanie z bankomatów, opłaty za karty płatnicze itp.);
- Jakość aplikacji internetowej, w tym aplikacji mobilnej;
- Sposób założenia konta (dogodne kanały do wyboru).
Jakie rachunki mogą posiadać młodzi?
Oprócz rachunków bieżących banki proponują osobom nieletnim możliwość posiadania rachunków walutowych. Można także zakładać oszczędnościowe konta młodzieżowe.
Instytucje finansowe oferują coraz więcej produktów na atrakcyjnych warunkach. Przed wyborem oferty warto dokładnie zapoznać się z promocjami najlepszych banków, które często w ramach akcji proponują otwarcie rachunku młodzieżowego i na dobry start bank wpłaca na to konto gotówkę: https://polakoszczedza.pl/ekonto-mozliwosci-mbank-recenzja/
Jak otworzyć konto dla młodych?
Młodzi mogą być posiadaczami kont, ale nie mogą ich samodzielnie otwierać. Na początku przygody z bankowością potrzebują oni wsparcia rodziców (opiekunów prawnych), którzy ten rachunek otwierają razem ze swoim podopiecznym.
Młody przyszły posiadacz konta w momencie zawierania umowy musi posiadać dokument potwierdzający tożsamość.
Umowy można podpisywać w różny sposób. Klienci mogą wybrać umowę w wersji papierowej, którą bank wysyła kurierem albo umowę elektroniczną, którą należy weryfikować np. aktualnym selfie przesłanym do banku elektronicznie. Niektóre banki potwierdzają tożsamość za pomocą przelewów weryfikacyjnych.