Kakeibo – japońska sztuka oszczędzania pieniędzy

Kakeibo – japońska sztuka oszczędzania pieniędzy

Kakeibo to japońska sztuka oszczędzania pieniędzy. Jej idea ma już ponad 100 lat. Została bowiem stworzona w 1904 roku przez japońską dziennikarkę Hani Motoko. Sprawdź co jest w niej tak niesamowitego, że przetrwała tyle lat.

Przelej wszystko na papier

Autorka mówi o tym, iż warto założyć kakeibo, czyli dziennik wydatków. Dzięki temu lepiej jest się nam skupić na tym, co ważne, czyli – ile i jak wydajemy. W dzienniku zapisujemy nasze przychody, przewidywane wydatki oraz planowaną kwotę, którą chcemy zaoszczędzić w danym miesiącu. Zapisuj ręcznie informację o swoich wydatkach i przychodach. Jest to istotne, ponieważ odnosi się do tego jak traktujemy pieniądze. Jeśli śledzimy to tylko w naszej aplikacji bankowej lub w notatniku na telefonie robimy to w formie instant – szybko i bez zastanowienia. Przelewając nasze wydatki na tradycyjny papier zmieniamy myślenie o pieniądzach.

Załóż trzy różne skarbonki – na inwestycję, dobra ruchome oraz na czarną godzinę

Nasze podejście do wydatków również powinno ulec zmianie. Musimy myśleć nie o tym z czego zrezygnować, a na co chcemy oszczędzać. Możemy założyć sobie trzy różne ,,skarbonki” oszczędności: na inwestycję, dobra ruchome oraz na czarną godzinę. Planując oszczędzanie przeanalizuj poprzedni miesiąc i zdecyduj co faktycznie musisz, a co jest tylko zachcianką wśród Twoich wydatków. Jeśli już rozpoczniesz oszczędzanie sztuką Kakeibo pamiętaj, aby każdy miesiąc kończyć podsumowaniem i robić chociaż małe postępy. Przysłowie: ,,ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka” ma tutaj dużo sensu i racji. Zapewnij sobie spokojną głowę i bezpieczeństwo finansowe.