Hossa na rynku nieruchomości cały czas się utrzymuje

Hossa na rynku nieruchomości cały czas się utrzymuje

Na początku pandemii wiele osób spekulowało czy ceny nieruchomości zaczną maleć. Jednak nic z tego, bo hossa na rynku mieszkań cały czas się utrzymuje. Nie pomaga brak gruntów czy silny wzrost kosztów. Według raportu HRE Think Tank, dobra koniunktura na rynku nieruchomości cały czas jest obecna, a ceny nieruchomości będą tylko wzrastać.

Eksperci z HTR Think Thank obliczyli Indeks Koniunktury i wskazali, że jest on większy niż dokładnie rok temu. Co więcej, jest najwyższy od ponad 12 lat. Nominalnie ceny nieruchomości są większe niż w 2008 roku, jednak w rzeczywistości mieszkania są tańsze. Eksperci twierdzą również, że kolejny rok oznacza dla rynku nieruchomości wzrost cen mieszkań o 10 proc. Argumentami, które potwierdzają to hipotezę mają być: wzrost płac, poprawa sytuacji na rynku pracy, łagodna polityka pieniężna czy program gwarancji kredytowych planowany przez władzę. Hossę na rynku mieszkań mogłyby zakończyć jedynie wzrost stóp procentowych czy wprowadzenie podatku katastralnego.

Koniunktura lepsza niż przed pandemią

Mimo, że niektórzy eksperci zapowiadali spadek cen w trakcie pandemii COVID-19 to nic takiego nie miało miejsca. Co więcej, według portalu RynekPierwotny.pl ceny mieszkań sprzedawanych przez deweloperów były najwyższe w historii. Obecnie koniunktura na rynku nieruchomości jest lepsza niż przed wybuchem pandemii. Eksperci z HRE Think Thank zauważają, że jeszcze nigdy wcześniej w polskiej historii, deweloperzy nie budowali tylu mieszkań co dziś.