Sprawdź, ile wiesz o pieniądzach – TOP ciekawostki

Sprawdź, ile wiesz o pieniądzach – TOP ciekawostki

Pieniądze szczęścia nie dają, ale już nowa para butów tak. Znasz to powiedzenie? Trudno się z nim nie zgodzić. Pieniądze od wieków stanowią cel, do którego dąży ludzkość. Pewnie wydaje Ci się, że wiesz o nich wszystko, ale czy to prawda? Daj się zaskoczyć i poznaj najciekawsze fakty o pieniądzach, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś/aś.

Zanim pojawił się pieniądz…

Czy wiesz, że zanim pojawił się środek płatniczy w postaci pieniądza ludzie posługiwali się tym co mieli, na przykład zwierzętami. To czym płacili zależało od części świata, którą zamieszkiwali. Dopiero kiedy wprowadzono podział pracy, ludzie musieli stworzyć coś co ułatwi dokonywanie transakcji. Pierwsze monety stworzyli Fenicjanie, były stworzone ze stopu złota i srebra. Wytwarzanie pieniędzy w ten sposób okazało się zbyt czasochłonne, dlatego pojawiła się potrzeba wynalezienia nowego rozwiązania – banknotów. Do Europy pieniądze papierowe dotarły w XVI wieku.

Na świecie istnieje 180 walut

Dziś na świecie uznawane jest aż 180 walut. Co ciekawe, Szwajcaria posiada aż dwie – frank szwajcarski i frank szwajcarski WIR używany przez lokalną oraz biznesową społeczność w Szwajcarii i Luksemburgu. Najstarszą walutą, będącą w obiegu od 1200 lat jest funt szterling. Pierwszych monet zaczęto używać już w 775 roku, a banknotów w 1853 roku. Oprócz Wielkiej Brytanii używa się go również w jej koloniach.

Wizerunek kobiet na banknotach? To rzadkość!

Okazuje się, że wizerunek kobiet na banknotach nie jest częstą praktyką. Płeć żeńska występuje na nich jedynie w 30 krajach. Co więcej, w całej historii polskiego pieniądza, wizerunek tylko czterech kobiet był umieszczony na banknotach. Zaszczytu dostąpiły Dobrawa, Emilia Plater, Jadwiga Andegaweńska i Maria Skłodowska – Curie.

Jeden komentarz o “Sprawdź, ile wiesz o pieniądzach – TOP ciekawostki

Comments are closed.