Najdziwniejsze podatki w historii

Najdziwniejsze podatki w historii

Podatek od życia, zębów, a może od kapelusza? Historia pamięta wiele przykładów absurdalnych podatków. Sprawdź, które z nich są najbardziej szokujące i dlaczego je wprowadzono.

Podatek od życia

W XIV-wiecznej Anglii wprowadzono podatek od… życia! Wszystko przez burzliwy czas wojen, w którym jeden z władców wprowadził obowiązek płacenia podatku od życia wszystkich dzieci. Dorosłych, seniorów, chorych i niepełnosprawnych.

Podatek od zębów

Słaba jakość tureckiego jedzenia w czasach osmańskich spowodowała, że wprowadzono podatek od zębów. Miał on wynagrodzić uszkodzenia w uzębieniu mieszkańców.

Podatek od okien

Kolejny absurdalny podatek również został wprowadzony w Wielkiej Brytanii. Od 1699 roku każdy posiadacz domu musiał płacić podatek od liczby okien. Chcący zaoszczędzić Anglicy zaczęli zakrywać okna, a Edynburg był słynny z istnienia całych osiedli bez okien.

Podatek od brody

Następny niezwykły podatek dotyczy właścicieli brody. Na przestrzeni lat musieli płacić go brodacze w Anglii, gdzie jego wysokość zależała od pozycji społecznej, im wyższa tym wynosił więcej. Car Rosji Piotr I pewnego razu stwierdził, że broda jest symbolem zacofania i każdy jej posiadacz płacił od 2 aż do 900 rubli.

Podatek od kapelusza

Na przełomie XVIII i XIX wieku w Wielkiej Brytanii wszyscy mężczyźni musieli płacić podatek od każdego kapelusza, melonika czy cylindra. Na ich nieszczęście nakrycie głowy było obowiązkowym elementem garderoby.

Podatek od snu i możliwości zatańczenia na ślubie

Mieszkańcy XIX-wiecznego Tybetu nie mieli łatwo. Panujący w tym czasie dalajlama nakładał coraz to nowsze podatki. Jego poddani płacili podatek od snu, możliwości zatańczenia na ślubie, od posiadania dzieci, śpiewania, dzwonienia na dzwonkach czy bicia w bębny!

Jeden komentarz o “Najdziwniejsze podatki w historii

Comments are closed.