Finanse: Czym jest karta debetowa?

Finanse: Czym jest karta debetowa?

Jak podają statystyki, w Polsce karta debetowa jest jedną z najpopularniejszych form płatności. Finanse osobiste wydawane w taki sposób to bezpieczeństwo, szybkość i wygoda. Czym właściwie jest i co odróżnia ją od innych bankowych rozwiązań?

Tylko na początku tego roku liczba użytkowników posiadających karty debetowe wyniosła blisko 28,5 miliona. To olbrzymia kwota świadcząca o popularności tej formy. Trzeba przyznać, że zalet wspomnianego rozwiązania jest naprawdę wiele. Rozpoczynając od bezpieczeństwa, a kończąc na szybkości transakcji.

Czym zatem jest karta debetowa?

Ogólnie mówiąc stanowi ona instrument płatniczy, którym swobodnie można dokonywać płatności gotówkowych i bezgotówkowych. Rozwiązanie zdecydowanie umożliwia zachowanie kontroli wydatków, gdyż z karty można wypłacać tylko te środki, które są na koncie bankowym. Dodatkowo każdy użytkownik może samodzielnie ustalać dzienny limit wykonywanych płatności. Finanse w takim wydaniu zostają więc pod stałą kontrolą, którą można wygodnie sprawdzać zarówno poprzez internet, jak i klasycznie w bankomatach.

W jaki sposób uzyskać kartę debetową?

Najprostszym sposobem jest uzyskanie karty przy otwieraniu dowolnego konta bankowego. Niemalże wszystkie banki oferują takie rozwiązania od ręki. Są jednak osoby, które decydują się na zamówienie karty tego instrumentu płatniczego poprzez internet. Wiele instytucji oferuje możliwość wyrobienia karty do konta, także poprzez aplikacje mobilne.

Różnice pomiędzy kartą debetową a kredytową

Warto wiedzieć, iż karta kredytowa nie jest kartą debetową i odwrotnie. Różnica pomiędzy tymi produktami jest znacząca. Przede wszystkim pierwszy instrument uzyskuje się na specjalny wniosek, o ile historia kredytowa na to pozwala. Ponadto to właśnie kredytówka pozwala na wykorzystywanie środków do określonej kwoty przyznanej przez bank. Z kolei karta debetowa umożliwia korzystanie z funduszy, które są na koncie jej właściciela. Nie ma zatem opcji, aby przekroczyć określone kwoty bądź uzyskać więcej, niż się posiada.

Sprawdź również: Jak działają wypłaty z bankomatu za pomocą BLIKA.