Nieuzasadniony optymizm

Nieuzasadniony optymizm

Można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym niektórzy twierdzą, iż błędy finansowe sprowadzają się jedynie do braku fachowych informacji. Jest to zrozumiałe, aczkolwiek trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że sytuacja jest dość skomplikowana.

Optymistyczne podejście

Weźmy sobie pod uwagę optymizm – optymizm jest niewątpliwie bardzo ważny w życiu. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że czasem zdarzają się wyjątki. Co więcej, za przykład mogą posłużyć choćby finanse. Realia są takie, że niektóre sytuacje niosą za sobą zagrożenia i co za tym idzie, należy dążyć do jak najmniejszego ryzyka. Nigdy nie ma gwarancji, że dany pomysł przyniesie korzyści!

Krótko mówiąc, optymizm musi być uzasadniony. Zasadniczo proste, ale w praktyce mogą pojawić się niemałe wątpliwości. Zresztą z pewnością wielokrotnie można usłyszeć, iż jakoś to będzie. Myślenie na takiej zasadzie jest błędne! Jeżeli zdajesz sobie sprawę ze zbliżających się niebezpieczeństw, należy się do tych niebezpieczeństw przygotować. Nie ma gwarancji, że coś wymyślisz. Ważne jest też to, że nie chodzi o rezygnację z przyjętych założeń (choć taka rezygnacja jest czymś niewykluczonym) – w tym momencie liczy się świadomość. Warto również wiedzieć, że czasami rozwiązanie jest znacznie prostsze, niż na pozór może się wydawać. Wystarczy pomyśleć o potrzebach – czy wszystko jest mi potrzebne? Po dłuższym zastanowieniu się można dojść do wniosku, zgodnie z którym część rzeczy jest niepotrzebna. Wypada też podkreślić, że przy tematach finansowych należy mieć opracowane różne rozwiązania.