Jak mądrze oszczędzać i nie marnować wody?

Ludzie zaczynają mieć większą świadomość dbałości o środowisko. Zmiany klimatu powodują susze na całym świecie. Polska nie należy tu do wyjątków. Wody zaczyna zwyczajnie brakować na naszej planecie. Musimy nauczyć się ją oszczędzać, a przy okazji zmniejszymy też swoje rachunki.
Oszczędzanie wody ma wiele korzyści
Opłaty za wodę, podobnie jak za inne media w przeciągu kilku ostatnich lat podrożały. Warto, więc nauczyć się racjonalnie użytkować H20. Czy na pewno konieczne są codzienne kąpiele w wypełnionej po brzegi wodą wannie? Może warto ograniczyć taką przyjemność do jednego dnia w tygodniu, a w pozostałe brać szybki prysznic? Z pewnością podziękuje Ci za to natura, a przy okazji comiesięczne rachunki z pewnością zmaleją.
Zasoby słodkiej wody się wyczerpują
Zasoby wody słodkiej stanowią około 3% wód na świecie, ale tylko 1% jest nam bezpośrednio dostępny w wodach pochodzących z rzek, jezior i wód podziemnych. Z kolei 2% znajdują się w lodowcach. Ogromne zasoby wodne występują w morzach i oceanach. Problem polega na tym, że z ujęć największych zbiorników wodnych nie możemy korzystać. Słona woda nie nadaje się do użytku w gospodarstwach domowych. Musiałaby zostać poddana drogiemu i żmudnemu procesowi odsalania.
Polski nie ominie ten problem
Największy problem z dostępem do wody mają kraje w Afryce. W Europie zła sytuacja hydrologiczna występuje na południu. Niewątpliwie w Polsce największe deficyty wody występują okresowo w centralnej części kraju. Bez wątpienia w niektórych gminach pojawiają się także problemy z czystością ujęć wodnych. Ma to bez wątpienia związek z nielegalnym opróżnianiem ścieków do rzek i jezior, a także z nieszczelnymi szambami i wadliwą kanalizacją w niektórych domach.
Sposoby na oszczędzanie wody
Przede wszystkim zakręcaj kran, gdy myjesz zęby. W czasie szczotkowania nie potrzebujesz lać wody. Nalej sobie odpowiednią ilość do kubka, którą będziesz potrzebować do przepłukania ust.
Sprawdź, czy nie ciekną Ci krany. Jeśli kran przecieka może wypływać z niego w czasie jednego dnia od kilku do kilkunastu litrów wody! Najczęściej wystarczy wymienić uszczelkę, która kosztuje kilka złotych. Zaoszczędzisz w ten sposób kilkaset złotych w ciągu roku.
Pamiętaj, aby nie opłukiwać brudnych naczyń przed ich umieszczeniem w zmywarce. Wystarczy, że zbierzesz resztki jedzenia. Myjąc naczynia w zmywarce zużywamy prawie cztery razy mniej wody niż podczas mycia ręcznego. Najlepiej włączać zmywarkę dopiero, gdy jest ona w pełni zapełniona. Takie działanie pozwoli zaoszczędzić sporo wody i pieniędzy. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku uruchamiania pralki.