Jak sprawnie zarządzać domowym budżetem?

Jak sprawnie zarządzać domowym budżetem?

Dom to nie tylko oaza spokoju, ciepło i miejsce, w którym wypoczywasz z całą rodziną. Można go porównać do sprawnie działającej firmy. Gospodarstwo domowe wymaga sprawnego zarządzania, dlatego najlepiej, jeżeli osoby razem mieszkające wspólnie planują domowy budżet.

Zarządzanie budżetem domowym się opłaca

Chociaż zarzadzanie domowym budżetem może Ci się wydawać na początku żmudne i czasochłonne to jednak przy odrobinie wprawy stanie się, co miesięczną rutyną i prostym zajęciem.

Zarządzanie budżetem niewątpliwie zwiększa świadomość domowych wydatków. Pozwala także na mądrzejsze planowanie zakupów i wdrażanie oszczędzania.

Najpierw oblicz swoje przychody

W skład przychodów wchodzą stałe miesięczne wynagrodzenia, przychody działalności gospodarczej, zasiłki rehabilitacyjne, macierzyńskie i emerytury. Powinno się brać pod uwagę także prognozowane przychody w danym miesiącu, czyli np. premie, nagrody, zwrot podatku, stypendia, refundacje, pieniądze z dotacji lub programów rządowych.

Zlicz wszystkie źródła dochodu. Dowiesz się wtedy, jaką stałą sumą dysponujesz w budżecie domowym. Jest to niezbędne do ustalenia późniejszych, co miesięcznych wydatków rodziny.

Oblicz swoje wydatki

Następnym Twoim zadaniem będzie spisanie wszystkich, co miesięcznych wydatków. Najlepiej będzie, jeśli podzielisz je na koszty stałe i okazjonalne.

Do kosztów stałych zaliczamy przede wszystkim wszelkie opłaty za mieszkanie, raty kredytów, opłaty za czesne w szkołach czy przedszkolach, paliwo i co miesięczne opłaty za kursy, zajęcia dodatkowe dzieci, ubrania i żywność.

Aby lepiej uzmysłowić sobie, jakie wydatki ponosisz w ciągu miesiąca na jedzenie i odzież, najlepiej będzie przez okres kilku miesięcy zbierać paragony lub skontrolować je na wyciągu bankowym. Po wyciągnięciu średniej z tych kilku miesięcy będziesz miał wyraźniejszy obraz wydawanych pieniędzy.

Z kolei w skład wydatków okazjonalnych wchodzą między innymi wczasy, naprawa samochodu, remonty, okresowe ubezpieczenia np. OC czy AC. Do tych wydatków możesz zaliczyć także wyjścia do kina, na koncert czy zakup prezentu na urodziny bliskiej osoby.

Dokonaj podsumowania wszystkich wydatków

Ostatnim krokiem jest podsumowanie wszystkich wydatków zarówno tych stałych jak i okazjonalnych. Jeżeli rachunek wyjdzie dodatni zastanów się nad założeniem dodatkowego konta oszczędnościowego. Zgromadzone na nim pieniądze mogłyby stanowić zabezpieczenie finansowe w razie nieprzewidzianych wydatków typu awaria samochodu czy utrata pracy.

Ujemny bilans powinien Cię skłonić do refleksji, nad co miesięcznymi wydatkami. Czy wszystkie są absolutnie konieczne? Może z któregoś możesz zrezygnować? Postawą oszczędzania jest umiejętność wydawania pieniędzy w sposób zrównoważony.