Finanse: Co sprawia, że kredyt hipoteczny zostaje odrzucony przez bank?

Wielu ludzi marzy o własnym domu czy mieszkaniu. Wynalezienie odpowiedniej inwestycji nie jest trudne. Zdecydowanie większym problemem jest znalezienie środków na jej zakup. Często bowiem zdarza się, że człowiek składa wniosek o kredyt hipoteczny i z niezrozumiałych dla siebie powodów, wniosek ten spotyka się z decyzją odmowną. Nasze finanse mają ogromny wpływ na decyzje bankowe. Warto więc wiedzieć, z czym można się spotkać podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny.
O ile uzyskanie kredytu pożyczkowego na kilka tysięcy nie jest sprawą trudną, o tyle zobowiązanie w wysokości kilkuset tysięcy może być nie lada problemem. Instytucje bankowe stawiają bowiem coraz to większe wymagania, związanie ze wzrostem ryzyka niewypłacalności potencjalnego klienta. Co może przyczynić się do uzyskania negatywnej oceny przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny? Poniżej kilka słów wyjaśnienia.
Zbyt duże wydatki dnia codziennego.
Choć brzmi to patetycznie, wysokość kosztów związanych z codziennym życiem ma ogromny wpływ na historię kredytową i ocenę ryzyka. Podczas składania wniosku, przyszły klient musi liczyć się z całą serią wymaganych dokumentów, które poddawane są szczegółowej analizie. Gdy ilość zaciągniętych wcześniej zobowiązań przewyższa możliwości spłaty kolejnego, bank niemalże w 100% przypadków nie zdecyduje się na udzielenie kredytu. Chcąc realnie myśleć o kredycie hipotecznym, warto najpierw postarać się o zmniejszenie posiadanych pożyczek, czy innych stałych zobowiązań finansowych.
Zdolność kredytowa a nieregularne dochody
Bardzo często przyczyną odrzucenia wniosku są niepewne bądź nieregularne dochody kredytobiorcy. Banki bardzo poważnie podchodzą do tego zagadnienia, analizując źródło dochodów oraz ryzyko ich utraty w trakcie trwania zobowiązania. Najczęstszym wymogiem jest dostarczenie od pracodawcy zaświadczenia o wysokości zarobków oraz formie nawiązanej współpracy. Umowa na czas nieokreślony jest zdecydowanie bardziej wiarygodna niż klasyczna umowa zlecenie. Dlatego pracując na kontrakcie bądź umowach śmieciowych należy liczyć się z możliwością odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny.
Zbyt duża ilość zapytań w BIK
Prowadząc rozmowy o kredycie hipotecznym, warto ograniczyć się do dwóch, trzech instytucji. Zbyt wiele zapytań w BIKU (Biurze Informacji Kredytowej) zdecydowanie obniża tzw. scoring Klienta. Ponadto w takiej sytuacji analityk bankowy może wywnioskować, iż kredytobiorca nie uzyskał zgody w innych bankach, a tym samym istnieje ryzyko udzielenia mu kredytu w konkretnej sytuacji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duża ilość wniosków jest odrzucana właśnie na tej podstawie.