Finanse: Sposoby na poprawienie historii kredytowej

Finanse: Sposoby na poprawienie historii kredytowej

Zdolność kredytowa jest kluczowym zagadnieniem dla banków. Wielu Polaków nie dba o jej właściwy przebieg, ograniczając sobie dostęp do wsparcia finansowego w sytuacjach kryzysowych. Warto więc zgłębić temat, aby wiedzieć, w jaki sposób oceniają nas firmy pożyczkowe i bankowe.

 

Choć banki temu zdecydowanie zaprzeczają, obecność koronawirusa wpłynęła na ocenę zdolności kredytowej wielu Polaków. Ma to miejsce głównie w przypadkach inwestycji wysokiego ryzyka, takich jak kredyty zaciągane przez firmy działające w branży gastronomicznej czy turystycznej. Także „zwykły” obywatel może liczyć na spore obostrzenia, dlatego warto zainteresować się, w jaki sposób banki oceniają każdego z nas.

Czym właściwie jest zdolność kredytowa?

Zdolnością kredytową nazywa się maksymalną kwotę pieniędzy, którą kredytobiorca jest w stanie spłacić przy obecnej sytuacji finansowej. Ocena takiego ryzyka następuje na skutek szereg czynników, do których zaliczyć można przede wszystkim:

  • Aktualne zarobki
  • Przebieg spłaty poprzednich zadłużeń
  • Wysokość wnioskowanego kredytu
  • Comiesięczne, stałe koszty wynikające z codziennego funkcjonowania

Jak zadbać o wzorową historię kredytową?

Przede wszystkim warto zrobić porządek w posiadanych zobowiązaniach. Każda zwłoka w spłacie zadłużenia, działa na niekorzyść kredytobiorcy. Dlatego warto regularnie opłacać wszystkie należności, aby bank widział naszą wiarygodność oraz systematyczność. Dobrą opcją jest rozważenie również kredytu konsolidacyjnego, który choć zwykle oznacza dłuższy termin spłat, pozwala na redukcję posiadanych zobowiązań do jednego. Ważnym aspektem jest również dbanie o dobre „kontakty” z bankiem. Warto zdecydować się na współpracę z konkretną firmą, a następnie systematycznie budować swoją historię kredytową.

W jaki sposób wybierać produkty bankowe?

Domowe finanse wiążą się często z nieprzewidzianymi wydatkami. Decydując się na kredyt bankowy, dobrze wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe. Zbyt duży kredyt może bowiem wiązać się z brakiem możliwości regularnych spłat, co obniża historię kredytową. Dobry rozwiązaniem jest także propozycja dodatkowego zabezpieczenia kredytu, która coraz częściej jest wymagana przez banki. Posiadanie majątku w postaci samochodu czy mieszkania na własność, może zwiększyć możliwości kredytowe.

To tylko niektóre z dostępnych rozwiązań. Finanse są bowiem obszarem bardzo rozległym, dlatego każda decyzja o wparciu bankowym, powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana przez kredytobiorcę. Dobrze powstrzymać się od zadłużania w sytuacjach, którego tego nie wymagają, gdyż zaciągnięcie kredytu czy pożyczki wydaje się zdecydowanie łatwiejsze, niż ich spłata.