Jak oszczędzać energię elektryczną?

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Prąd drożeje z roku na rok. Nie każdy posiada dom i stać go na montaż paneli fotowoltaicznych. Operatorzy sieci proponują różne taryfy, co pozwala nam nieco zaoszczędzić. Jakie są jeszcze inne sposoby zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną?

 

Wychodzisz z pokoju? Gaś światło

Większość osób uważa, że nie opłaca się pstrykać wyłącznikiem światła za każdym razem jak wychodzimy z pomieszczenia na moment. Niewątpliwie jest to duży błąd. Uświadom sobie, że wyłączenie światła zużywa tyle samo energii elektrycznej, co żarówka pracująca przez zaledwie jedną sekundę. Zapalanie świateł w całym domu stanowi największe marnotrawstwo Twoich pieniędzy. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli jak najdłużej wciągu dnia wykorzystasz naturalne oświetlenie. Dlatego zaplanuj umieszczenie biurka lub kącika do czytania w pobliżu okna.

Postaw na żarówki energooszczędne

Tak, to nie chwyt marketingowy. Żarówki energooszczędne lub LED pozwolą Ci na zmniejszenie rachunków za prąd nawet o kilkaset złotych w sakli roku. Cena żarówek energooszczędnych jest wyższa od zwykłych, ale ich koszt szybko się zwraca. Najbardziej opłaca się instalować je w miejscach, w których często używa się dłużej światła, ponieważ ciągłe ich włączanie i wyłączanie może szybciej przepalić żarówki.

Innym sposobem oszczędzania jest montaż LED-owych listew oświetlających meble.  Efekt jest piękny, a pobór prądu nieduży. Na tarasach, ogrodach lub balkonach warto umieszczać lampy solarne, które naładują się promieniami słońca.

Przyjrzyj się, w jaki sposób korzystasz ze sprzętu AGD

Zastawiaj pranie i mycie naczyń dopiero przy pełnym załadunku. Jeśli masz mało naczyń w zmywarce bardziej będzie opłacało się umyć je ręcznie. Pralka z kolei pobiera sporo wody i prądu, więc nie opłaca się prać w niej małej ilości ubrań. Ponieważ płyta indukcyjna również pobiera sporo energii elektrycznej, do gotowania używaj przykrywek. Skróci to czas przygotowania potrawy, a więc pozwoli zaoszczędzić pobór energii. Przygotowując potrawy w piekarniku pamiętaj, że każde uchylenie drzwiczek prowadzi do utraty ciepła.

Większość nowoczesnych lodówek posiada tryb pracy wakacyjnej. Wyjeżdżasz na urlop? Przestaw lodówkę w tryb pracy wakacyjnej, z pewnością pozwoli Ci to zaoszczędzić trochę pieniędzy.