Spóźnił się Twój pociąg? Sprawdź czy nie należy Ci się odszkodowanie

Spóźnił się Twój pociąg? Sprawdź czy nie należy Ci się odszkodowanie

Spóźniające się pociągi w Polsce należą niestety do normy. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym czas oczekiwania na pociąg może przedłużyć się nawet do kilku godzin. Pasażerowie nie są całkowicie bezsilni. W niektórych przypadkach mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy od linii kolejowych nawet w wysokości połowy ceny biletu.

Odszkodowanie można uzyskać tylko na wybranych liniach.

Warto widzieć, że prawo do odszkodowania nie obejmuje wszystkich kursujących pociągów. Zgodnie z dyrektywą unijną z 2007 roku prawo do rekompensaty mają podróżujący koleją dalekobieżną. Przede wszystkim zaliczamy do nich: Intercity (IC), Interregio (IR), Twoje Linie Kolejowe (TLK), Express Inter City Premium (EIP) oraz pozostałe linie w przejazdach pomiędzy krajami UE. Odszkodowania nie otrzymają podróżujący miejskimi, podmiejskimi i regionalnymi liniami kolejowymi. Chociaż wyjątkiem są pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, dalekobieżne pociągi Arrivy RP i Koleje Mazowieckie dalekobieżne.

Na jaką rekompensatę można liczyć?

Odszkodowanie uzależnione jest przede wszystkim od czasu opóźnienia pociągu. Możemy liczyć na wypłatę 25% od wartości biletu jednorazowego przy spóźnieniu rzędu od 60 do 119 minut. Powyżej 120 minut będzie to rekompensata w wysokości  50 % wartości biletu jednorazowego. Odszkodowanie nie przysługuje na terenie państw z poza Unii Europejskiej.  Wtedy, gdy opóźnienie wynikło z przyczyn nadzwyczajnych niezależnych od przewoźnika oraz przy małej kwocie poniżej 4 euro.

Odszkodowanie dodatkowe na ogólnych warunkach

Warto wiedzieć, że o rekompensatę można wystąpić także wtedy, gdy w wyniku opóźnienia pociągu ponieśliśmy szkodę. Oczywiście naszym zadaniem będzie przedłożenie dowodu o zaistniałej szkodzie i jej wysokości. Może to być na przykład bilet lotniczy na spóźniony samolot. Podróżni mają prawo ubiegać się o częściowy zwrot wartości ceny biletu  nawet w sytuacji, gdy przewoźnik nie zawinił, a opóźnienie powstało z przyczyn od niego niezależnych.