Finanse: Nowa moneta o nominale 10 zł już w obiegu

Finanse: Nowa moneta o nominale 10 zł już w obiegu

W ubiegły czwartek Narodowy Bank Polski wprowadził emisję nowej monety kolekcjonerskiej, o nominalne 10 złotych. Pomimo limitowanej edycji jest pełnowartościowym środkiem płatniczym, co oznacza, iż można nią swobodnie płacić w sklepach. Jak podaje NBP rozwiązanie powstało, aby upamiętnić 75 rocznicę zawiązania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Finanse w takim wydaniu, wydają się ciekawsze. 

Jak można przeczytać w specjalnie zaprojektowanej broszurze, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość składało się głównie z żołnierzy AK. Nie ma się zatem czemu dziwić, iż przyjęło także fundamentalne zasady jej organizacji. Choć wspomniane Zrzeszenie miało charakter cywilny, w jego szeregach powstały także profesjonalne oddziały zbrojne. Sama nazwa emisji „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” nawiązuje do sytuacji prześladowań AK-owców tuż po wojnie. Waga dopracowanej monety 10-złotowej wynosi zaledwie 14 gramów, a jej średnica liczy 32 milimetry.

Najważniejszą informacją jest jednak ta, iż to środek płatniczy, możliwy do wykorzystania w każdym sklepie. Taka sytuacja wydaje się jednak nierealna, gdyż koszt zakupu wspomnianej monety wynosi 150 złotych. Jej rewers prezentuje biało-czerwoną flagę z symbolem Polski Walczącej, opatrzoną datą 2 IX 1945 oraz wizerunek krzyża WiN. Awers monety przedstawia rozerwane kraty więzienne. Trudno już teraz ocenić zainteresowanie tym kolekcjonerskim przedmiotem. Z pewnością jest jednak koncepcją wartą uwagi. I choć może nadszarpnie finanse, będzie dobrze się prezentować w kolekcji.