Finanse: Jedne z najwyższych zużycie prądu w UE

Finanse: Jedne z najwyższych zużycie prądu w UE

Polska wciąż znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej, które zużywają najwięcej prądu. Pomimo to, specjaliści zauważają znaczną „poprawę” względem zeszłego roku. Co sprawia, że tak bardzo przodujemy w statystykach?

 

Europejskie raporty zakwalifikowały Polskę wśród 6 państw Unii, które zużyły najwięcej prądu w maju tego roku. Bez wątpienia liderem pozostają Niemcy, którzy zużyli 33,94 tys. GWh. Drugim w raporcie Eurostat państwem jest Francja, z wynikiem 28,63 tys. „Zaszczytne” trzecie miejsce na podium zajęli Włosi z dorobkiem blisko 22,67 tys. GWh. Wśród państw o najwyższym współczynniku zużycia znalazła się także Polska, które z wynikiem 9,9 tys. uplasowała się na szóstej pozycji.

Tendencja malejąca wśród państw Unii Europejskiej

Eksperci zwracają uwagę, iż pomimo wciąż wysokich danych, niemalże każde państwo znacząco obniżyło zużycie prądu. Nie bez znaczenia jest fakt wybuchu pandemii Covid-19. Na skutek jej obecności i obostrzeń wynikających z wysokiego ryzyka, część firm zostało zamkniętych. Mowa tu przede wszystkim o branży turystycznej i gastronomicznej, które wydają się ucierpieć najbardziej. Duże znaczenie w obniżce zużycia prądu w Europie miał też fakt zamknięcia wielu fabryk i zakładów, bazujących głównie na produkcji bieżących towarów. I tak, jak wynika z raportu Eurostat Niemcy obniżyły zużycie o blisko 5,5 tys. w porównaniu do maja zeszłego roku.

Ogólne zużycie prądu w całej Unii Europejskiej zmalało o 10,5 procenta w porównaniu do poprzednich lat. To dość dobra informacja. Co ciekawsze także w rankingu państw, które zanotowały najwyższy spadek, Polska plasuje się w czołówce. Pierwsze miejsce zajmuje Hiszpania, następnie jest Polska, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i Portugalia. Pytanie, jak dużo potrzeba czasu, aby wyniki z poprzednich lat ponownie zaistniały w obecnych raportach.