Finanse, które się opłacają? Lokaty miesięczne

Finanse, które się opłacają? Lokaty miesięczne

Ostatnie miesiące pokazały nieznaczny wzrost oprocentowania na krótkoterminowych lokatach. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie pozwoli na zyskanie dodatkowych funduszy. Jak pokazują oferty bankowe, wzrost nawet dużej kwoty jest znikomy. Czy warto inwestować w miesięczne lokaty?

We wrześniu najwyższe oprocentowanie na tego rodzaju produktach wynosi 1,2 procenta w skali roku. Przy inwestowaniu 10 tys. na 30 dni, maksymalny zysk może więc wynieść nieco powyżej 7 złotych. O ile stawka wzrostu podniosła się o 0,2 to nadal taka forma przekazania „depozytu” bankom wydaje się nieopłacalna. Oferty bankowe są mocno zróżnicowane, jednak mimo wszystko faktyczny zarobek nie jest wart uwagi. Przynajmniej dla osób, które mogą pozwolić sobie na inwestycję na poziomie 10 tysięcy zł.

Lokaty miesięczne z dodatkowymi warunkami

Produkty oferowane przez banki bazują często na dodatkowych „profitach”. Do najczęstszych z nich zaliczyć można wyższe oprocentowanie w przypadku nowych Klientów bądź tych, którzy posiadają konto w danym banku. Przoduje tu bez wątpienia Idea Bank. Patrząc na zestawienie z zeszłego miesiąca, oferuje najwyższe oprocentowanie dla osób po raz pierwszy korzystających z takiej inwestycji. Finanse domowe przy kwocie 10 tys. nie zwiększą się drastycznie, gdyż w ciągu miesiąca można zyskać zaledwie 7,97 zł. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w pozostałych bankach, gdyż ich oprocentowanie w skali roku oscyluje w granicach od 0,05 % do 0,30%. Nie ma się zatem czemu dziwić, iż tak małe zainteresowanie cieszy się wśród klientów klasy średniej. Sama procedura zakładania lokaty jest bowiem często dość skomplikowana, co pochłania czas. Dla tak niskiego zysku, wiele osób po prostu rezygnuje.

Lokaty miesięczne przy kwocie 100 000 zł.

Mogłoby się wydawać, iż im wyższa kwota, tym zdecydowanie wyższy zarobek. I o ile statystyki nie kłamią, to nawet przy miesięcznej inwestycji 100 000 złotych, oferta polskich banków jest marna. Oczywiście, samo posiadanie lokaty niesie spory komfort. Pieniądze oficjalnie „pracują”, opłaty za zerwanie lokaty są zbyt wysokie, także jest to forma zabezpieczenia środków przed ich wydaniem. Mimo wszystko, nawet przy najlepszej opcji, zysk miesięczny w postaci 79 złotych też nie zachwyca.

Pozostaje pytanie, czy lokaty miesięczne mogą być przydatne? Oczywiście mają swoje zalety jednak, aby faktycznie uzyskać spory zarobek, lepiej zdecydować się na inne rozwiązania. Finanse domowe w takiej formie nie zostaną znacznie podwojone. I warto mieć tego świadomość, zanim podejmie się ostateczną decyzję.