Co warto wiedzieć o fast fashion w 2022?

O slow fashion wiemy już niemal wszystko. Sztuka rozsądnego kupowania ubrań już na stałe zagościła w naszym społeczeństwie, prowadząc przy tym do walki z konsumpcjonizmem i jego skutkami ubocznymi. Zjawisko fast fashion jest natomiast zupełnym jego przeciwieństwem. Szybka moda jest tania, krótkotrwała i… szkodliwa. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej fast fashion i sprawdzić, dlaczego sieciówki tak chętnie mówią o ekologicznym podejściu, a niewiele robią, by pomóc naszej planecie. Czym jest fast fashion i w jaki sposób szkodzi naszemu środowisku? Sprawdzamy!
Fast fashion, czyli dlaczego sami niszczymy naszą planetę?
Szybkie i tanie zakupy to coś, co większość z nas uwielbia. Mało kto jednak zastanawia się, skąd wynika cena wybieranych ubrań, o ich jakości już nawet nie wspominając. Fast fashion to odzwierciedlenie naszego podejścia do mody. Ma być tanio i wygodnie – nawet jeżeli niekoniecznie ma to same pozytywne następstwa. Bez skrupułów pozbywamy się starych ubrań, choć większość z nich powinna znaleźć się w specjalnych pojemnikach na odpady. Chętnie popadamy w szał zakupowy, nie biorąc pod uwagę, że branża fashion jest w dużym stopniu odpowiedzialna za emisję dwutlenku węgla i ścieków. Fast fashion dotyczy nas wszystkich, co więcej – niewątpliwie zrewolucjonizowała nasze życie. Zwolennicy racjonalnego, a zarazem w pełni świadomego podejścia do mody chętnie jednak wspominają o tym, jak ważne jest wspieranie lokalnych marek i dbałość o nasze otoczenie. Dlaczego mielibyśmy to robić, skoro sukienka w sieciówce kosztuje 140 złotych, a nie 300 czy więcej? Główną zaletą fash fashion niewątpliwie jest niska cena, za którą ukrywane są różnorakie czynniki, prowadzące do stopniowego niszczenia naszej planety i zdrowia. To jednak lista wad mogłaby raczej się nie kończyć. Co jeszcze warto wiedzieć o fast fashion?
Popularne sieciówki to fast fashion
Nieustannie zmieniające się trendy modowe przyczyniają się do rozwoju fast fashion, a wręcz możemy powiedzieć, że potęgują to zjawisko. Dziś na każdym kroku jesteśmy zasypywani coraz to nowszymi i lepszymi rozwiązaniami. Instagram jest wręcz przepełniony modnymi stylówkami, a to zaś nakręca całą tą spiralę. Sieciówki natomiast na tym korzystają! Co ciekawe, wielkie koncerny modowe chętnie mówią o etycznym podejściu do mody, jednocześnie promując tzw. poliester z recyklingu. Brzmi świetnie – to fakt! Czy wiedzieliście natomiast, że wyprodukowana z niego odzież nie może ponownie zostać przetworzona? Tym sposobem wytwarzany jest kolejny plastik, którego z pewnością jest już i tak ponadto. Trendy się zmieniają, nam dostarczane są kolejne kolekcje, a środowisko na tym cierpi. W walce z fast fashion z pewnością pomoże nam zwiększona świadomość w kontekście materiałów, jakie wybieramy. Len, wełna czy jedwab – choć droższe, pozostaną z nami na długie lata, a my zrobimy coś dobrego dla siebie samych!
Zajrzyj na Infinity Fashion i zamów wysokiej jakości modę włoską.
Fast fashion – jak produkowane są ubrania?
Produkcja ubrań, które następnie trafiają do popularnych sieciówek, nie od dziś budzi zastrzeżenia i wątpliwości. Pomijając już sam aspekt ekologii, warto wspomnieć o nieetycznym podejściu do pracowników. Na każdym kroku można usłyszeć o tragicznych warunkach w fabrykach i wykorzystywaniu sytuacji pracowników w biednych krajach. W tym wypadku liczy się ilość, co znajduje odbicie w łamaniu praw człowieka. Fast fashion tylko na pozór wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Jest dostępne dla każdego, a tym samym odpowiada na nasze potrzeby konsumenckie. Czy da się natomiast walczyć z tym zjawiskiem? I tak, i nie! Każdy z nas może ograniczyć robienie zakupów odzieżowych i zacząć podchodzić do nich z większą rozwagą czy też świadomością. Bierzmy jednak pod uwagę, że problem ten dotyczy nas wszystkich, a fast fashion to niewątpliwie wygodna opcja. Starajcie się jednak dawać starym ubraniom drugie życie i nie podążać ślepo za modą. Małe zmiany są zawsze początkiem tych większych.