Ceny prądu poszybują do góry

Ceny prądu poszybują do góry

W 2021 roku ceny prądu podobnie jak w ubiegłym roku zdrożeją. Przede wszystkim pojawi się wzrost opłat składowych części energii elektrycznej. Analitycy szacują wzrost cen energii elektrycznej na poziomie 20 procent, a w przypadku przedsiębiorstw – nawet o 30 procent. Za co przyjdzie nam więcej zapłacić?

Najbardziej wzrośnie opłata OZE i mocowa

Według analiz prognostycznych klient indywidualny będzie musiał zapłacić około 60 gr za zużycie 1 kWh. Przede wszystkim podrożeje opłata związana ze wspieraniem odnawialnych źródeł energii (OZE) i wyniesie ona 0,0022 zł za 1 kWh pobranej energii. Do tej pory nie doliczano jej kosztów do rachunków za prąd. Bez wątpienia najbardziej odczujemy podniesienie ceny opłaty mocowej. Ma ona odpowiadać za brak przerw w dostawie energii elektrycznej oraz gwarantować bezpieczeństwo energetyczne. Jej cena będzie uzależniona od realnego zużycia prądu i ukształtuje się na poziomie od 2,30 nawet do 12,87 zł.

Zapłacimy za emisję dwutlenku węgla

Ponieważ ilość zużycia dwutlenku węgla przekłada się na cenę energii elektrycznej, to przyjdzie nam wciągu najbliższych kilku lat więcej płacić za prąd. Pomimo spadku w 2020 roku emisji CO2 o prawie 7% nasz kraj nadal emituje go bardzo dużo. W dalszym ciągu przeważa u nas, prawie w 70 % pozyskiwanie energii z węgla i na razie nic nie zapowiada zmiany w tym zakresie. Potrzeba ogromnych nakładów finansowych na przebudowy i zmiany w obszarze transferu energii.