Kiedy ceny mieszkań przestaną drożeć?

Ceny mieszkań stale rosną od kilku lat. Niewątpliwie najdrożej jest w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Tam ceny za metr kwadratowy najmniejszych mieszkań zaczynają się już od 12 tysięcy zł. Jak podaje NBP ceny mieszkań średnio wzrosły o 10 procent w porównaniu do ubiegłego roku.
Drożeją małe i duże metraże
W bieżącym roku przede wszystkim wzrosły ceny małych mieszkań i kawalerek. W największych miastach w Polsce nie znajdziemy już kawalerki w cenie poniżej 12 tysięcy złotych. Podrożały także mieszkania o metrażach do 60 metrów kwadratowych. Rekordowy wzrost procentowy w skali roku odnotowano w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Ponieważ wyniósł on aż 15 procent w porównaniu do 2020 roku.
Ceny mieszkań z rynku wtórnego również wystrzeliły w górę
Zastój inwestycyjny na rynku nieruchomości w 2020 roku spowodował większe zainteresowanie zakupem mieszkań w bieżącym roku. Bez wątpienia zwiększony popyt przekłada się na wzrost cen nieruchomości również na rynku wtórnym. Przeciętnie ceny mieszkań z rynku wtórnego wzrosły o 5,2 procent w porównaniu do roku poprzedniego.
Na rynku nieruchomości nadal nie brakuje chętnych do zakupu lokali
Prognozy analityków wskazują, że ceny mieszkań nadal będą rosnąć przez najbliższe miesiące. Głównie w związku z tym, że w Polsce nadal jest więcej chętnych na zakup mieszkań niż dostępnych lokali. Popyt przewyższa podaż, więc ceny rosną. Przyczyniają się do tego stanu także zagraniczni inwestorzy, którzy chętnie wykupują mieszkania w Polsce. W czerwcu i lipcu 2021 roku duński inwestor nabył blisko 1000 lokali w Warszawie. Do podobnych transakcji, ale na mniejszą skalę dochodzi też w innych dużych miastach w kraju.