Finanse: Nowy raport dotyczący cen mieszkań w Polsce

Finanse: Nowy raport dotyczący cen mieszkań w Polsce

Nietypowa sytuacja wynikająca z obecności pandemii, mogła doprowadzić do znaczących zmian na rynku mieszkaniowym. Tym czasem jak pokazują różnorodne raporty, koszty zakupu nieruchomości niespecjalnie odbiegają od tych, proponowanych w wakacje ubiegłego roku. 

Względem czerwca, największy spadek cen można zauważyć wśród developerów, oferujących swoje usługi na północy kraju. To między innymi w Szczecinie, na rynku pierwotnym w ciągu zaledwie kilku miesięcy średnia cena za m2 uległa zdecydowanej obniżce – nawet o półtora tysiąca.

Finanse względem cen mieszkań na rynku pierwotnym.

Średnie ceny za rynek pierwotny spadły również w Krakowie, gdzie w stosunku do ofert czerwcowych, można zauważyć spadek blisko o 1.6 procenta. Pozostałe miasta niestety nie oferują takich rozwiązań – wręcz przeciwnie, ich stawki poszybowały w górę, co jest szczególnie widoczne we Wrocławiu. To tam za metr kwadratowy przyjdzie zapłacić o 2,6 procenta więcej niż we wspomnianych wcześniej miesiącach. Podobna sytuacja ma miejsce również w Lublinie, Katowicach czy Poznaniu. Mieszkańcy Warszawy i Łodzi mogą się cieszyć – tam średnie ceny za metr kwadratowy właściwie niewiele się zmieniły.

Warto również nadmienić, iż wymienione wyżej zmiany dotyczą głównie mieszkań poniżej 38 metrów kwadratowych. Większe lokale notują dużo niższe różnice. Developerzy zajmujący się budową i sprzedażą kawalerek opuścili ceny także w Krakowie i Warszawie. Inaczej jest w przypadku mieszkań kilkupokojowych, gdzie ceny, choć może nie aż tak znacząco, jednak odczuwalnie wzrosły.

Mieszkania na rynku wtórnym.

Choć w zeszłe wakacje ceny na rynku lokali wtórnych drastycznie się zmieniały, wydaje się, że obecny okres letni nie przysporzył żadnych znaczących zmian. W największych miastach Polski różnica względem zeszłego roku oscylowała w granicach jednego procenta. Ostatnie lata galopujących podwyżek oraz sytuacja z koronawirusem doprowadziła do względnej stabilizacji. Trudno ocenić, jak długo ona potrwa, dlatego myśląc o zmianie mieszkania, dobrze wziąć pod uwagę obecne ceny.