Edukacja finansowa dla dzieci

Edukacja finansowa dla dzieci

Zastanawiasz się nad tym, czy edukacja finansowa powinna dotyczyć również dzieci? Jeżeli masz w tym zakresie jakieś wątpliwości, musisz wiedzieć, że absolutnie nie ma się nad czym zastanawiać. Krótko mówiąc, edukacja finansowa to temat, który powinien dotyczyć również najmłodszych.

Odpowiednie podejście

Po prostu trzeba pamiętać o właściwym podejściu do sprawy. Nauka dzieci wymaga specyficznego podejścia.

Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której rodzic nie jest w stanie dać dziecku tyle, ile dziecko chce. Taka sytuacja może się nie podobać i co najważniejsze, może paść stwierdzenie, zgodnie z którym pieniądze nie znajdują się na drzewach. Banał, aczkolwiek jest to przykład tego, że dzieci nie zawsze wiedzą, z czym mają do czynienia.

Dobrze też wziąć pod uwagę oszczędzanie pieniędzy. Przyjęło się, że podczas różnych okazji dziecko może liczyć na otrzymanie pieniędzy. Jeżeli dziecko potrafi oszczędzać, pojawia się szansa na uzbieranie całkiem sporej sumy. Jakby nie patrzeć, jest to coś, co można porównać do dorosłego życia – w dorosłym życiu też możemy mówić o oszczędzaniu. Co więcej, oszczędzanie jest wskazane (oczywiście mowa o niełatwym zadaniu).

Jeszcze na koniec zatrzymajmy się przy zabawie – czy zabawa może pomóc? Pewnie są różne opinie na ten temat, ale prawda jest taka, że nic nie dzieje się bez powodu. Wprowadzanie w świat pieniędzy powinno następować stopniowo. Ponadto na początku znaczenie ma rozmowa i właśnie zabawa. Można też powiedzieć, że jest to swego rodzaju zachęta. Zresztą nauka poprzez zabawę to coś, o czym możemy usłyszeć nie tylko w przypadku spraw finansowych.