Czym jest faktoring?

Czym jest faktoring?

Zastanawiasz się nad tym, czy faktoring jest dobrym sposobem na finansowanie działalności gospodarczej? Można przypuszczać, że wiele osób zmaga się z podobnymi wątpliwościami. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że rozwiązanie jest stosunkowo łatwe – trzeba wiedzieć, czego się chce.

Czym jest faktoring?

Być może nie wszyscy zgadzają się ze wstępem, ale czy nie jest tak, że czasem szukamy czegoś, na czym się nie znamy? Kiedy brakuje wiedzy, łatwo o podjęcie niewłaściwej decyzji. Jeżeli zastanawiasz się nad faktoringiem, musisz zdawać sobie sprawę z tego, co niesie za sobą zdecydowanie się na taki pomysł.

Przede wszystkim należy jednak zacząć od tego, że faktoring to wewnętrzne źródło finansowania. Wewnętrzne źródło finansowania oznacza nic innego jak to, że przedsiębiorstwo finansowane jest z własnych środków. Przechodząc już do sedna, faktoring jest dobrym wyjściem, gdy mowa o sprzedaży z odroczonym terminem płatności. Rozwiązanie to polega na tym, że firma faktoringowa wykupuje nieprzeterminowane wierzytelności. Krótko mówiąc, chodzi o uniknięcie zamrożenia finansów (przedsiębiorcy otrzymują pieniądze od firmy faktoringowej). Oczywiście kontrahent rozlicza się z faktorem, nie z przedsiębiorcą. Jeżeli potrzebujesz jakiejś wskazówki, warto wiedzieć, że mowa o opcji kierowanej do przedsiębiorców, którzy chcą zwiększyć płynność finansową.

Jak łatwo można zauważyć, faktoring niesie za sobą różne zalety. Pamiętajmy jednak też o tym, że nie brakuje też wad. Do wad faktoringu możemy zaliczyć długoterminowe faktury czy brak możliwości finansowania sprzedaży detalicznej. Dobrze też mieć na uwadze, że zdarzają się różne sytuacje – przy zakazie cesji wierzytelności faktoring jest niemożliwy.

Faktoring – tak czy nie?