Pasażerów jeżdżących na gapę przybywa

Pasażerów jeżdżących na gapę przybywa

Pasażerowie najczęściej chcą zaoszczędzić kila złotych i nie kupują biletu. Czasami też zdarza się, że zapominamy o jego nabyciu albo nie mamy gdzie tego wcześniej zrobić. W Polsce łączny dług za niespłacone mandaty wynosi już ponad 500 milionów złotych. Największy wzrost zadłużenia pojawia się corocznie u młodych pasażerów.

Dług pasażerów cały czas rośnie

Trzy lata temu pasażerowie mieli około 375 milionów długu. W tym roku dług urósł już do kwoty 512 milionów złotych. Przede wszystkim w płatnościach zalegają młodzi ludzie w wieku od 26 do 35 roku życia. Ich dług stanowi aż 1/3 łącznej wartości zadłużenia, jest ich około 110 tysięcy osób. Kolejną dużą grupą zadłużonych są osoby w wieku od 36 do 45 roku życia. Zaległości drugiej grupy wynosi 142 miliony złotych. Gapowicze w wieku od 46 do 55 lat zalegają na kwotę 87 milionów złotych.

Młodzi jeżdżą,,na gapę’’ 

Co raz więcej najmłodszych, nieletnich pasażerów podróżuje bez biletu. Młodzi ludzie w przedziale wieku od 18 do 25 lat mają zadłużenie w kwocie 46 milionów złotych. Około tysiąca niepełnoletnich gapowiczów zalega nadal z płatnością. Największy dług posiadają mieszkańcy dużych miast, to około 471 milionów złotych. W rezultacie prawie połowę zadłużenia posiadają mieszkańcy dużych miast z liczbą mieszkańców przekraczających 300 tysięcy mieszkańców.

Średnia kwota jak przypada na osobę niepłacącą za bilety wynosi już ponad 1400 złotych. Miejskie Przedsiębiorstwa Komunikacji chciałaby, aby pasażerowi mieli większą świadomość, że nie płacąc za bilety szkodzą sobie sami. Pieniądze ze sprzedaży biletów są przeznaczane również na zakup nowych pojazdów, remonty torów, ścieżki rowerowe itd. Braki kilkudziesięciu milionów złotych w budżecie dotyka, więc bezpośrednio wszystkich pasażerów.