Od 12 lipca można składać wnioski o dopłaty do elektrycznych samochodów

Od 12 lipca można składać wnioski o dopłaty do elektrycznych samochodów

Zakup samochodów elektryczny można częściowo sfinansować dzięki dotacji Państwa. Wnioski na zakup są przyjmowane od 12 lipca. Dokumenty można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W związku z tym formalności są ograniczone do minimum. Jedynym mankamentem wydaje się zakup auta w pełnej kwocie za gotówkę lub w kredycie, a dopiero później otrzymanie wsparcia finansowego.

Do kiedy można składać wnioski i jaką kwotę refundacji uzyskamy?

Wnioski jak na razie są przyjmowane tylko od osób fizycznych. Pomoc jaką można uzyskać to odpowiednio kwoty: 18,75 tys. złotych lub 27 tys., jeśli posiadamy Kartę Dużej Rodziny. Podczas gdy w poprzedniej edycji programu, Zielony samochód’’ można było liczyć na wsparcie przy zakupie auta do kwoty 125 tys. obecnie wyniesie ona 225 tys. W rezultacie dopłata nie jest już ograniczona raptem do 10 aut, a wybór jest dużo większy. Wnioski o przyznanie dotacji na zakup w pełni elektrycznych aut będą przyjmowane do końca 2025.

Zakup auta – jakie wymogi należy spełnić?

Auto podlegające refundacji musi zostać zarejestrowane w naszym kraju. Pojazd powinien zostać też obowiązkowo ubezpieczony polisą OC i AC. Dodatkowo obowiązuje cesja na polisie w wysokości uzyskanego wsparcia. Auto, które zostanie zniszczone lub sprzedane w okresie dwóch lat straci część refundacji. NFOŚiGW będzie domagało się zwrotu dotacji, proporcjonalnie do ilości dni pozostałej do zakończenia obowiązującego czasu umowy. Podobnie do poprzedniej edycji programu wymagane jest naklejenie w jednym z trzech wymaganych miejsc naklejki informującej o uzyskanym wsparciu w programie.

Refundacje dla przedsiębiorców

Na razie dokładnie nie wiadomo, kiedy ruszy przyjmowanie wniosków dla firm. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie w wysokości 18,75 tysięcy, jeśli nie będą chcieli prowadzić ewidencji średniorocznego przebiegu pojazdu. Jeżeli jednak zadeklarują przebieg na poziomie 15 tys. kilometrów lub więcej będą mogli ubiegać się o dotację w wysokości 27 tys. złotych.