Od 12 lipca można składać wnioski o dopłaty do elektrycznych samochodów

0
51

Zakup samochodów elektryczny można częściowo sfinansować dzięki dotacji Państwa. Wnioski na zakup są przyjmowane od 12 lipca. Dokumenty można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W związku z tym formalności są ograniczone do minimum. Jedynym mankamentem wydaje się zakup auta w pełnej kwocie za gotówkę lub w kredycie, a dopiero później otrzymanie wsparcia finansowego.

Do kiedy można składać wnioski i jaką kwotę refundacji uzyskamy?

Wnioski jak na razie są przyjmowane tylko od osób fizycznych. Pomoc jaką można uzyskać to odpowiednio kwoty: 18,75 tys. złotych lub 27 tys., jeśli posiadamy Kartę Dużej Rodziny. Podczas gdy w poprzedniej edycji programu, Zielony samochód’’ można było liczyć na wsparcie przy zakupie auta do kwoty 125 tys. obecnie wyniesie ona 225 tys. W rezultacie dopłata nie jest już ograniczona raptem do 10 aut, a wybór jest dużo większy. Wnioski o przyznanie dotacji na zakup w pełni elektrycznych aut będą przyjmowane do końca 2025.

Zakup auta – jakie wymogi należy spełnić?

Auto podlegające refundacji musi zostać zarejestrowane w naszym kraju. Pojazd powinien zostać też obowiązkowo ubezpieczony polisą OC i AC. Dodatkowo obowiązuje cesja na polisie w wysokości uzyskanego wsparcia. Auto, które zostanie zniszczone lub sprzedane w okresie dwóch lat straci część refundacji. NFOŚiGW będzie domagało się zwrotu dotacji, proporcjonalnie do ilości dni pozostałej do zakończenia obowiązującego czasu umowy. Podobnie do poprzedniej edycji programu wymagane jest naklejenie w jednym z trzech wymaganych miejsc naklejki informującej o uzyskanym wsparciu w programie.

Refundacje dla przedsiębiorców

Na razie dokładnie nie wiadomo, kiedy ruszy przyjmowanie wniosków dla firm. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie w wysokości 18,75 tysięcy, jeśli nie będą chcieli prowadzić ewidencji średniorocznego przebiegu pojazdu. Jeżeli jednak zadeklarują przebieg na poziomie 15 tys. kilometrów lub więcej będą mogli ubiegać się o dotację w wysokości 27 tys. złotych.

Comments are closed.