Inwestowanie w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty

Rynek kryptowalut to wyjątkowo nieuchwytna gałąź gospodarki. Kiedy już analitycy wyciągają jakieś wnioski, ni stąd, ni zowąd ceny zachowują się w zupełnie nieprzewidziany sposób. Gdy po wielkim wzroście w 2017 rozpoczęły się wielkie spadki do 2019, myślano że rynek wkracza w dojrzałość i podlegać będzie posłusznie określonym prawom. Tymczasem, w 2020 od marca do grudnia Bitcoin podrożał czterokrotnie, w tym prawie dwukrotnie w ciągu dwóch miesięcy. Ta nieprzewidywalność ma swoje wady i zalety i trzeba je wziąć pod uwagę przed decyzją o inwestycji w kryptowaluty.

Inwestowanie to nie tradowanie

Najpierw przypomnijmy sobie czym jest inwestowanie – to długoterminowy proces, który zakłada „przetrzymywanie” dóbr, których wartość będzie rosła. Oczywiście, inwestowanie może opierać się także na spieniężaniu, natomiast od tradingu odróżnia je częstotliwość. Trading zakłada ciągłą obserwację rynku, analizowanie spadków i wzrostów i regularne kupowanie w dołkach i sprzedawanie na górkach. Inwestycja wymaga mniejszego zaangażowania, nie oferuje aż tak wysokich zysków, ale dzięki temu jest też bezpieczniejsza.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestując w kryptowaluty, musimy trzymać rękę na pulsie, szczególnie w wyjątkowo gorących okresach – jak na przykład koniec roku 2020. Pozwala to na jak najlepsze wyczucie momentu, w którym dobrze jest kupić lub sprzedać kryptowalutę. Rzecz jasna umiejętność takiego wyczucia rośnie wraz z wiedzą na temat rynku i jego historii, dlatego sama obserwacja słupków może okazać się niewystarczająca. Wiedząc jak określone warunki wpływały na ceny w przeszłości, mamy większą szansę na przewidzenie zachowania kryptowaluty i obecnie. Nasz cel to oczywiście kupić, gdy zbliża się wzrost cen i sprzedać możliwie najkrócej przed spadkiem – określenie kiedy one nastąpią to już inna kwestia. Jeśli chcemy spieniężać ewentualne zyski, możemy to robić na wiele sposobów. Strategie są różne, a to jak będziemy się obchodzić z naszymi środkami zależy tylko od naszych postanowień. Możemy wypłacać część zysku, spieniężać całość środków po osiągnięciu określonego progu cenowego, czy zachowywać kryptowalutę na wypadek sytuacji kryzysowej – prywatnej bądź w skali gospodarczej.

Kasyna z kryptowalutami

Ciekawym sposobem na pomnożenie kryptowaluty jest gra w kasynie internetowym. Co prawda wiele osób poszukuje kasyn, w których można wpłacać złotówki, aby grać w swojej rodzimej walucie, ale nie da się ukryć, że wiele kasyn oferuje swoim graczom możliwość wpłaty w BTC lub innej kryptowalucie. Wygraną z kasyna możemy wypłacić w ten sam sposób. Nie jest to może niezawodny sposób na zarobienie góry pieniędzy, ale przy odrobinie szczęścia i sporej samokontroli można pomnożyć swoje środki w kryptowalucie.

W które kryptowaluty inwestować?

Kwestia wyboru kryptowalut, w jakie chcemy inwestować jest dość otwarta. Na ogół kryptowaluty o najwyższej łącznej wartości rynkowej są bezpieczniejsze od tych mniejszych. Obecnie najwięcej warte są słynny Bitcoin, Ethereum i XRP. Bitcoin stanowi tak dużą część rynku, że pozostałe kryptowaluty mają kursy mocno zależne od jego wahań, więc zawsze warto go obserwować. Znacznie mniej popularne kryptowaluty są nieprzewidywalne, mogą w przyszłości okazać się wielkim sukcesem lub totalną klapą, dlatego interesowanie się nimi lepiej pozostawić osobom o naprawdę dużym doświadczeniu na rynku i pokaźnej wiedzy analitycznej. Jeśli chcemy sprawdzić jak radzą sobie poszczególne kryptowaluty, wartościową stroną jest coinmarketcap.com, gdzie zgromadzone są statystyki o tysiącach kryptowalut, wraz z ich kursami, wartością, opisem, informacjami historycznymi.

Podsumowanie

Kryptowaluty pozostają kwestią niezgłębioną, wciąż zaskakują nas swoim zachowaniem rynkowym. Inwestowanie w nie może być ryzykowne, więc przeznaczajmy na nie tylko część budżetu naszego portfela inwestycyjnego. W ten sposób mamy pewność, że unikniemy katastrofy finansowej, ale przy okazji spodziewać się możemy i tak rozsądnych wzrostów, jeśli ceny znów pójdą w górę.