Finanse: Czy pieniądze w bankach są bezpieczne w czasach kryzysu?

Finanse: Czy pieniądze w bankach są bezpieczne w czasach kryzysu?

Pandemia wirusa Covid-19 przyczyniła się do zachwiania nie tylko polskiej gospodarki. Ciężko już teraz oszacować jej wpływ, bowiem walka z chorobą nadal trwa. Wielu Polaków zastanawia się, w co inwestować i czy aby na pewno ich finanse są bezpieczne w bankach. Jak się naprawdę? Warto to sprawdzić samemu.

Początek pandemii zawsze wiąże się z wszechobecną paniką. Także w naszym kraju była ona widoczna, np. poprzez puste półki sklepowe, na których wcześniej mieściły się kasze, makarony czy papier toaletowy. Polacy równie aktywnie szturmowali bankomaty, starając się wypłacić przynajmniej połowę swoich funduszy.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny strażnikiem pieniędzy obywateli

BFG to specjalna instytucja, której powstanie ma zapewnić gwarancję odzyskania i przechowywania pieniędzy w bankach. Każdemu przeciętnemu Polakowi Bankowy Fundusz Gwarancyjny musi zagwarantować wypłaty do wysokości, którą reguluje ustawa. Oczywiście mowa o sytuacji nadzwyczajnej, gdy brakuje środków. Jeśli kwota ta nie przekracza 100 tys. euro wówczas może być wypłacona w całości. Ponadto ustawa dokładnie definiuje przypadki szczególne, w których kwota gwarantowana jest wyższa. Dlatego dobrze zorientować się czy bank, w którym posiadane są pieniądze obejmuje gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Niestety nigdy nie ma 100% gwarancji bezpieczeństwa swoich pieniędzy. Dlatego poza instytucjami, które czuwają nad nimi, warto również działać na własną rękę. Istnieją pewne rozwiązania, które mogą przyczynić się do zachowania oszczędności. A wówczas nawet duże finanse mogą być przydatne.