Inwestycje w apartamenty inwestycyjne i ich opłacalność

Inwestycje w apartamenty inwestycyjne i ich opłacalność

Sposobów inwestowania pieniędzy jest całe mnóstwo. Niestety w czasach kryzysu, galopującej inflacji i ogólnej niepewności, wiele z nich okazuje się nieopłacalnych lub zbyt ryzykownych. W tych czasach wiele osób zwraca się ku apartamentom inwestycyjnym. Czy to rzeczywiście dobra inwestycja? Jakie apartamenty wybierać, aby zarobić? Podpowiadamy!

Czym są apartamenty inwestycyjne?

Na samym początku wyjaśnijmy, co mamy na myśli, wspominając o apartamentach inwestycyjnych. Otóż chodzi o luksusowe mieszkania kupowane w celu ulokowania pieniędzy i zarobku. Przeważnie są to mieszkania o niedużym metrażu, wykończone w sposób ekskluzywny. W wielu przypadkach znajdują się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, choć akurat od tego zdarza się sporo wyjątków. Kto kupuje apartamenty inwestycyjne? Są to osoby lub firmy, które chcą na dłuższy czas ulokować pieniądze. Nie brakuje też podmiotów planujących duży zarobek na wynajmie.

Apartamenty inwestycyjne, które łatwo wynająć

Jeśli inwestujesz w apartamenty inwestycyjne, powinieneś wybierać takie, które będzie Ci łatwo wynająć. Nawet jeśli kupujesz nieruchomość tylko dlatego, że chcesz ulokować pieniądze, nie warto, aby mieszkanie stało puste. Jednak skąd można wiedzieć, czy wynajem będzie prosty? Okazuje się to całkiem łatwe do określenia.

Przede wszystkim zwróć uwagę na lokalizację. Jeśli apartament znajduje się w dużym mieście, w prestiżowej lokalizacji, nie powinno być problemu z wynajmem. Zarówno wynajem długoterminowy, jak i krótkoterminowy, to w tym przypadku dostępne rozwiązania. Warto zresztą jeszcze przed inwestycją zastanowić się, czy chcemy zarabiać na wynajmie krótkoterminowym czy długoterminowym. Pomoże to wybrać odpowiedni apartament. Jeśli zaś chodzi o wybór nieruchomości, którą łatwo będzie wynająć, polecamy zwracać uwagę również na metraż i udogodnienia. Generalnie w przypadku najbardziej ekskluzywnych apartamentów na wynajem może być trudniej znaleźć chętnych, jednak jak już się uda, pozwolą oni więcej zarobić. Natomiast mniej udogodnień to mniejsze zarobki, ale też mniejsza inwestycja i większe prawdopodobieństwo, że stale będą chętni na wynajem.

Jakościowy apartament inwestycyjny

Niewątpliwie wybierając apartament inwestycyjny, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania zarówno mieszkania, jak i całego budynku. Wybierając mieszkanie wykończone z użyciem niskiej jakości materiałów, trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu najpóźniej po kilku latach. Znacząco obniża to stopę zwrotu z inwestycji. Również niska jakość całego budynku nie zachęca do inwestycji. Jeśli budynek straci walory estetyczne lub funkcjonalne, trudno będzie zachęcić najemców do transakcji.

Czy inwestycja w nieruchomość jest opłacalna?

W zasadzie od zawsze inwestycje w nieruchomości uważa się za stosunkowo bezpieczną przystań w czasach niepewności. Również dzisiaj wiele osób twierdzi, że inwestycje w nieruchomości są względnie opłacalne. Niemniej trzeba pamiętać, że nigdy nie ma gwarancji, że uda się zarobić. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią nieruchomość, niemniej liczy się też szczęście.