Zyskałeś czy straciłeś? Nowy Ład a wynagrodzenia i opodatkowanie firm

Zyskałeś czy straciłeś? Nowy Ład a wynagrodzenia i opodatkowanie firm

Polski Ład to bardzo drażliwy dla wielu przedsiębiorców i pracowników temat. Łączne skutki zmian przeprowadzonych w ramach Nowego Ładu dały się we znaki właściwie wszystkim. Część osób na nich zyskała, część straciła, dla części zmieniło się niewiele. 

Polski Ład 2.0 – zmiany do opanowania

Lista wynagrodzeń niepodlegających oskładkowaniu, mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej, ulga dla klasy średniej i późniejsze jej wycofanie, zmiana w połowie roku wysokości podstawowego podatku, zmiana kwoty wolnej od podatku, zmiana drugiego progu podatkowego… Można jeszcze dość długo wymieniać listę zmian związanych z Nowym Ładem. Oczywiście nie jest tak, że wszystkie z nich dotykają każdego pracownika. Część obywateli nie jest jednak w stanie zrozumieć, co wpływa obecnie na ostateczny kształt wysokości ich pensji. Kalkulator wynagrodzeń 2022 to rozwiązanie, które stanowi więc bardzo cenną pomoc dla wielu z nich. Przy wyliczaniu składek społecznych, kosztów autorskich naliczanych przy niektórych umowach — kalkulator wynagrodzeń to wszystko uwzględnia, dzięki czemu jest w stanie podpowiedzieć, która forma zatrudnienia jest bardziej opłacalna.

Po co ci kalkulator wynagrodzeń?

Polski Ład kalkulator to rozwiązanie, z którego opłaca się skorzystać w bardzo różnych sytuacjach. Przede wszystkim jeśli chcesz zrozumieć, z czego wynika twoja aktualna pensja, kalkulator wynagrodzeń może ci pomóc zorientować się, co wpływa na kształt kwoty netto przy umowie podpisanej na taką, a nie inną kwotę brutto. Możesz w ten sposób sprawdzić, które rozliczenie roczne indywidualne będzie ci się bardziej opłacać: to według pierwszego Nowego Ładu czy według późniejszych zmian.

Jeśli zastanawiasz się, czy bardziej opłaca ci się zawrzeć umowę zlecenia świadczoną dodatkowo czy otworzyć własną działalność, kalkulatory podatkowe także pomogą ci znaleźć odpowiedź i na to pytanie. Warto myśleć o tego typu ruchach podatkowych, uwzględniając rozliczenie roczne, jak i miesięczne przychody.

Bardzo kalkulatory wynagrodzeń przydają się przy zmianie pracy, wnioskach o podwyżkę, negocjacjach finansowych z pracodawcą. Ten najczęściej (choć nie zawsze) operuje kwotami brutto, ty zaś do takiej rozmowy musisz przygotować się z przełożenia konkretnego brutto na twoje netto, czyli właściwą pensję, jaką otrzymasz na konto. Takich kalkulatorów przy obecnym skomplikowaniu systemu podatkowego nikt nie będzie miał w głowie, warto więc posiłkować się aplikacjami, które pozwolą ci szybko zorientować się, w jakiej sytuacji finansowej i podatkowej się znajdujesz. To bardzo cenna wiedza.

Polski Ład — kalkulator

Polski Ład wywrócił nasz system podatkowy do góry nogami. Nawet jeśli z pozoru wydaje ci się, że w miesięcznym przelewie niewiele się zmieniło, w składowych tych zmian mogło się wydarzyć jednak wiele, co przełoży się na przykład na zysk lub stratę przy zeznaniu rocznym. Zanim dojdzie do rozliczenia, warto więc zorientować się, w jakiej sytuacji jesteśmy i zastanowić się, która opcja rozliczenia rocznego będzie nam się bardziej opłacać. Można chyba liczyć, że już niewiele się zmieni w przepisach dotyczących podatków. Jeśli masz wątpliwości co do systemu, w jakim przyjdzie ci się rozliczać, masz ryczałt i zastanawiasz się, czy opłacalne będzie rozliczanie w oparciu o niego, najpierw skorzystaj z kalkulatora. Możesz także poprosić o konsultację księgową lub specjalistę od podatków. Nie warto tego zostawiać na ostatnią chwilę i być biernym w stosunku do fiskusa. Skoro rząd daje możliwość wyboru, sprawdź, która opcja jest lepsza.