Na czym polega prawna obsługa spółek?

Na czym polega prawna obsługa spółek?

Wielu właścicieli i szefów firm decyduje się część obszarów działania swoich przedsiębiorstw zlecić na zewnątrz, w ręce ekspertów. Jednym z przykładów takiego kroku jest outsourcingowa obsługa prawna spółki. Korzystają z niej nie tylko duże korporacje i rozbudowane spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale dotyczy to także mniejszych, a jednoosobowych działalności, czy spółek prawa handlowego. Współpraca taka może mieć charakter stały lub okazjonalny. Co warto wiedzieć na jej temat?

1. Na czym polega prawna obsługa spółek?

2. Obsługa prawna spółek – zakres działań

3. Kiedy warto zdecydować się na wsparcie w zakresie obsługi prawnej?

Prowadzenie działalności gospodarczej – począwszy od rejestracji spółek prawa handlowego po codzienne dylematy związane z klientami i kooperantami – nie jest łatwe, tym bardziej, że przepisy nieustannie zmieniają się. Z tego względu bieżąca obsługa prawna spółek przez wykwalifikowanych radców i adwokatów może okazać się kluczowa. Działania fachowców skupiają się przede wszystkim na dziedzinie, jaką jest prawo handlowe.

Więcej na ten temat przeczytasz na: https://oniszczuk.com/uslugi/biezaca-obsluga-spolek-prawa-handlowego/.

Na czym polega prawna obsługa spółek?

Obsługa prawna spółki może przyjmować różne formy, w zależności od specyfiki działalności i potrzeb firmy. Może to być stałe doradztwo prawne na rzecz klienta, dzięki któremu dana spółka korzysta z usług kancelarii prawnej regularnie, gdy tylko pojawi się taka potrzeba, albo doraźne wsparcie przy okazji konkretnych zleceń lub umów. Pierwsza opcja jest popularniejsza. Na drugą często decydują się jednak nowo powstające i rozwijające się przedsiębiorstwa.

Czy taki zabieg ma sens? Okazuje się, że nie zawsze. Podejmując decyzję na temat tego, która forma współpracy będzie lepsza, warto mieć na uwadze względy ekonomiczne. Często okazuje się, że stałe świadczenie usług prawnych wypada taniej niż każdorazowe opłacanie drobnych zleceń. Rzecz jasna, nie w każdym przypadku tak będzie, dlatego takie kwestie rozpatruje się indywidualnie.

Obsługa prawna spółek – zakres działań

Czym zajmują się prawnicy, w których kompetencjach leży obsługa prawna firm? Takich obszarów działań jest kilka.

Eksperci mogą udzielić wsparcia już na etapie zakładania spółki i przygotowywania wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym umów i statutów. Biorą także udział w przekształcaniu spółek, łączeniu ich i likwidacji, a także w związanych z tym zmianach na poziomie kapitału zakładowego. Reprezentują również klientów w postępowaniach rejestrowych w Krajowym Rejestrze Sądowym).

Bieżąca obsługa spółek oznacza także udział we wszystkich aktualnych sprawach. W związku z tym prawnicy biorą udział w organizacji i przebiegu zgromadzeń wspólników oraz walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Przygotowują projekty uchwał i innych wewnętrznych aktów. Uczestniczą nierzadko w audytach korporacyjnych i doradzają w kwestiach odpowiedzialności.

W toku funkcjonowania przedsiębiorstwa mogą pojawiać się także konieczne do rozwiązania spory z klientami bądź kontrahentami, w tym pomoc w windykacji należności. Wiele zależy od treści umów. Te także może przygotować prawnik. Kancelaria prawna sporządza również opinie i ekspertyzy, prowadzi negocjacje, udziela wsparcia w ewentualnych sprawach sądowych.

Kiedy warto zdecydować się na wsparcie w zakresie obsługi prawnej?

Pomoc doświadczonego prawnika przyda się właściwie każdej firmie, która mierzy się z wieloma zawiłymi zagadnieniami wynikającymi z kodeksu spółek handlowych. Najważniejszą korzyścią jest ograniczenie ryzyka problemów prawnych, które mogą pociągnąć za sobą dużo wyższe koszty niż cena obsługi prawnej.