Urząd Skarbowy online – co możesz załatwić bez wychodzenia z domu?

Urząd Skarbowy online – co możesz załatwić bez wychodzenia z domu?

Coraz więcej obywateli korzysta z najnowszych technologii w codziennych sprawach. Coraz rzadziej odwiedzamy oddziały banków, poczty oraz urzędy. Wszystko za sprawą możliwości technologicznych, dzięki którym obywatelskie obowiązki wypełniamy online. Podobnym narzędziem jest e-Urząd Skarbowy.

Wizyta w Urzędzie Skarbowym większości z nas kojarzy się ze staniem w długich kolejkach oraz nieskutecznością, gdyż nie wypełniliśmy jednego z niezbędnych formularzy, wobec czego czeka nas kolejna wizyta i jeszcze więcej czasu spędzonego w kolejce. Dziś większość spraw obywatelskich czy służbowych można załatwić przez Internet, dlatego od początku swojego działania dużym zainteresowaniem cieszy się e-Urząd Skarbowy. Co możemy zrobić bez wychodzenia z domu?

Co oferuje e-Urząd Skarbowy?

W e-Urzędzie Skarbowym od początku jego działania w 2021 roku, możemy z biegiem czasu realizować coraz więcej obywatelskich zadań, ale też sprawy związane z prowadzeniem firmy czy zatrudnieniem. Nowoczesne elektroniczne płatności pozwalają na przyspieszenie wielu procesów, na które dotychczas czekało się w długich kolejkach. Wystarczy mieć dostęp do płatności online, co oferuje chociażby bankowość elektroniczna oraz profil zaufany, dzięki któremu poświadczymy swoją tożsamość, podczas wizyty w e-Urzędzie Skarbowym. Najważniejsze sprawy, z jakimi kierujemy się zazwyczaj do Urzędu Skarbowego możemy teraz załatwić bez wychodzenia z domu. Odwiedzając stronę wirtualnego Urzędu Skarbowego możemy zrealizować sprawy związane z  podatkami PIT, CIT, VAT, ale również możliwość sprawdzenia stanu ich realizacji przez KAS.

Co jeszcze zyskujemy, korzystając z elektronicznego Urzędu Skarbowego? Do najważniejszych korzyści zaliczymy m.in.:

  • monitorowanie postępu w interesującej nas sprawie (złożone/rozpatrzone/w toku itd.),
  • dostęp do najważniejszych informacji, jak np. zaległość/nadpłata, termin wpłaty,
  • korespondencja z Urzędem Skarbowym (otrzymywanie pism, składanie wniosków),
  • podgląd złożonych pism i deklaracji podatkowych,
  • składanie pism i deklaracji do Urzędu Skarbowego,
  • ustalenie wartości podatku do zapłaty,
  • kontrola mikrorachunków przedsiębiorców,
  • wysyłania JPK,
  • ustalenie wartości zobowiązań podatkowych (m.in. wykaz mandatów karnych).

Znalezienie właściwego Urzędu Skarbowego nigdy nie było prostsze

Usługi Twój e-PIT i inne narzędzia do komunikacji z Urzędem Skarbowym przez Internet nigdy nie były tak łatwo dostępne i wygodne dla podatników. W ramach udostępnianych e-usług mamy wiedzę o statusie spraw, dane dotyczące np. zwrotu podatku, stanie rozliczeń czy innych istotnych dla każdego obywatela spraw. Wreszcie łatwiej jest znaleźć właściwy Urząd Skarbowy, gdyż nie trzeba szukać konkretnych budynków, a po prostu odwiedzić stronę internetową lub pobrać bezpłatną aplikację mobilną, by na końcu sprawy wybrać „kliknij gotowe” i załatwić sprawy przy pomocy e-Urzędu Skarbowego.

W czym jeszcze może pomóc nam dostęp do e-Urzędu Skarbowego? Przede wszystkim wszystko co związane z e-PIT online, czyli zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 bądź PIT-38. Dzięki opcji e-mikrofirma, przedsiębiorca może za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego wygenerować i wysłać JPK. Dużym plusem nowych możliwości, jakie oferuje e Urząd Skarbowy jest oszczędność czasu i pieniędzy. Kto z nas nie irytował się na długą kolejkę, chcąc jedynie złożyć w urzędzie proste zawiadomienie. Teraz wszystkie te zadania można zrealizować przez Internet, nie marnując czasu. A jeśli w naszym wniosku pojawi się błąd lub zapomnimy o jakimś załączniku, nie trzeba ponownie zakładać nowej sprawy, tylko skorygować niedopatrzenie online.