Jak inflacja zmieniła podejście Polaków do kredytów?

Jak inflacja zmieniła podejście Polaków do kredytów?

Żyjemy w czasach niestabilności ekonomicznej, która spędza sen z powiek tysiącom Polaków. Symbolem zaostrzającego się kryzysu jest przede wszystkim wzrastająca inflacja. Jak wpływa to na sektor bankowy i podejście Polaków do kredytów? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Inflacja a wzrost stóp procentowych

Na przełomie 2021 i 2022 r. polska Rada Polityki Pieniężnej (RPP) rozpoczęła walkę z inflacją. Jednym z głównych narzędzi stało się podnoszenie stóp procentowych. Jak w swoich raportach podaje Narodowy Bank Polski (NBP), w ciągu kilku miesięcy roku bieżącego, wskaźnik stopy referencyjnej wzrósł z poziomu ok. 1,75% do 6,75%. Jakie ma to znaczenie dla kredytobiorców?

Wysokość stóp procentowych jest nierozerwalnie związana z wysokością rat kredytów. Jeśli wskaźnik ten zostaje odgórnie podniesiony, automatycznie zwiększają się opłaty kredytobiorców. Często zdarza się, iż nawet małe podwyżki mogą być zagrożeniem dla budżetu osób, które zaciągnęły zobowiązanie na sporą sumę, biorąc np. kredyt hipoteczny. Gdy w grę wchodzą podwyżki o kilkaset procent, sytuacja staje się krytyczna dla większej grupy społecznej.

W tej chwili z takim kryzysem kredytowym mamy do czynienia w Polsce. Wiele osób, które wzięły kredyt oparty na oprocentowaniu zmiennym popadło w kłopoty finansowe, ponieważ ich miesięczne raty wzrosły od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Celem restrykcyjnej polityki pieniężnej NBP ma być ograniczenie ilości pieniądza w gospodarce, a co za tym idzie, także inflacji, jednak w tym momencie minimalizowanie jednego problemu odbywa się kosztem zwykłego obywatela, co budzi duży sprzeciw wśród kredytobiorców i ich rodzin.

Czy Polacy nie chcą już pożyczać pieniędzy?

Logika podpowiada, że w obliczu bieżących wydarzeń, większość Polaków powinna stronić od zaciągania kredytów. Czy rzeczywiście odchodzimy od pożyczek? Odpowiadamy.

Po pierwsze, ze statystyk prowadzonych na bieżąco przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wynika, iż w połowie roku 2022 do banków wpłynęło o 60% mniej wniosków o przyznanie kredytu hipotecznego niż w roku poprzednim, który i tak był trudny ze względu na pandemię. Specjaliści uważają, że jest to ewenement w skali ostatnich kilkunastu lat. Wyniki zaskakują szczególnie dlatego, iż równocześnie mierzymy się jako państwo z dużym niedoborem na rynku mieszkaniowym.

A jak sprawa wygląda w zakresie kredytów gotówkowych? Według newslettera BIK zarówno banki, jak i parabanki we wrześniu 2022 r. przyznały mniej pożyczek konsumpcyjnych o ok. 4,3% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Ponadto wartości ujemne dotyczą również kart kredytowych i debetowych. Można zatem stwierdzić, że Polacy coraz częściej ograniczają tzw. „wydatki na kredyt” i zaciskają pasa. Co z osobami, które nie mogą pozwolić sobie na rezygnację z aplikacji o finansowe wsparcie?

Pomimo statystycznych spadków w sprzedaży kredytów, w społeczeństwie nadal jest wiele osób, dla których kredyt gotówkowy to jedyna szansa, aby przetrwać trudny okres lub zrealizować określony cel. Wszystkim Polakom w takiej sytuacji ekonomiści doradzają wzmożoną czujność w procesie szukania idealnej oferty kredytowej, kładąc szczególny nacisk na rozważenie wariantu oprocentowania. Jeżeli Ty również stajesz obecnie przed wyborem kredytu, koniecznie odwiedź stronę: https://comparer.pl/kredyty-gotowkowe i sprawdź, którym instytucjom warto zaufać.

Co powinno charakteryzować dobry kredyt gotówkowy?

Sytuacja kryzysowa wymaga od nas rzetelnego researchu i dokładnego zapoznania się ze wszelkimi umowami, które podpisujemy. Na co musimy zwrócić uwagę podczas wyboru optymalnego kredytu gotówkowego? Podpowiadamy.

Ze względów finansowych kluczowymi aspektami podczas wyboru kredytu gotówkowego są takie parametry jak: wartość zobowiązania, jego oprocentowanie, a także RRSO. Dodatkowo należy upewnić się, czy w naszej sytuacji bardziej opłacalne będzie oprocentowanie w wariancie stałym, a może zmiennym. Koniecznie sprawdźmy też rzetelność wybranej instytucji za pośrednictwem specjalnych platform tj. np. Porównywarka Comparer.pl, które na bieżąco monitorują zmiany w polskim sektorze bankowym.