Sytuacja rynku IT

Sytuacja rynku IT

Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że rynek IT dynamicznie się rozwija. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że możemy mówić o stabilności finansowej – co wiemy o długach firm IT?

Czas zapoznać się z Krajowym Rejestrem Długów

W Krajowym Rejestrze Długów znajdziemy informacje, zgodnie z którymi zaległości firm IT wynoszą 230,5 mln zł. Warte odnotowania jest również to, że jedne problemy wynikają z innych – firmy IT mają do odzyskania aż 401 mln zł.

Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, co można powiedzieć na temat najbliższej przyszłości? Odpowiedź na to pytanie jest rzecz jasna trudna – możemy usłyszeć o prognozie, zgodnie z którą czeka nas dynamika wzrostu na poziomie 4,8 proc. rocznie (chodzi o średni wzrost w latach 2021-2026). Można też podejść do sprawy bardziej szczegółowo – najbardziej ma rosnąć segment oprogramowania.

Gdzie możemy mówić o największych problemach?

Niewykluczone, że niektórzy zadają sobie pytanie, gdzie mamy do czynienia z największymi problemami finansowymi? To oczywiście kolejny temat, do którego trudno się ustosunkować. Owszem, da się stwierdzić, że zdecydowanie najbardziej zadłużone są firmy z Mazowszafirmy te mają łącznie 65 mln zaległości. Można też dodać choćby to, że dalej mamy Śląsk (27 mln zaległości), a trzeci jest Dolny Śląsk (25 mln zaległości). Z drugiej strony nie możemy zapomnieć o tym, że są województwa mniejsze i większe.

Dobrze także mieć na uwadze, że w najgorszej sytuacji znajdują się jednoosobowe działalności gospodarcze – łączne zaległości tych firm wynoszą 128 mln zł.