Psychologia inwestowania i giełda

Osiąganie sukcesu na giełdzie z pewnością wiąże się z właściwie dobraną strategią. Warto jednak pamiętać o tym, że koncentrowanie się jedynie na strategii nie jest właściwym podejściem – musimy pamiętać również o emocjach. Emocje odgrywają w naszym życiu ogromną rolę!
Dostępne badania
Dość powiedzieć, że możemy znaleźć badania, zgodnie z którymi brak dyscypliny i kontroli ma kluczowe znaczenie. Trudno nie zadać pytania, dlaczego ludzie lekceważą coś, co jest ogólnodostępne? Odpowiedź na to pytanie jest niełatwa. Kto wie, może chodzi o zgubną kontrolę? Kontrolowanie własnego zachowania wydaje się czymś, co nie powinno sprawiać większych problemów, a jest odwrotnie. Zresztą jest to temat, w przypadku którego przykładów mamy całe mnóstwo (to tak zostawiając na moment giełdę).
Psychologia inwestowania
Skoncentrujemy się teraz na psychologii inwestowania i co bardzo ważne, temat ten nie wyczerpuje tego, co dotyczy kontroli własnych zachowań. Można powiedzieć, że jest to część istotnych informacji.
Wypada też dodać, że ten tekst będzie rozwinięciem tego, z czym wiążą się wspominane już wcześniej finanse behawioralne. Rozwinięciem, ponieważ z psychologią inwestowania wiążą się trzy dziedziny – inteligencja finansowa, psychologia ryzyka i właśnie finanse behawioralne. Dobrze także pamiętać o tym, że psychologia inwestowania to dział psychologii, którego zadaniem jest badanie emocji i błędów poznawczych inwestorów.
Nie ma też co ukrywać, że warto posłuchać tych, którym udało się osiągnąć sukces – osoby osiągające sukcesy twierdzą, że psychologia ma wpływ na 70% sukcesu! Ktoś może powiedzieć, że jest to coś, czego nie da się zweryfikować, ale takie myślenie jest błędne. Nie ma znaczenia, o jaki procent chodzi – najważniejsze jest to, że psychologia ma spory wpływ. Istotne jest też to, że całkowite wyeliminowanie emocji jest praktycznie niewykonalne. To może niepokoić, ale najlepiej będzie, jeśli zachowamy spokój – nerwy nigdy się nie przydadzą. Ponadto wszystko zależy od przedstawienia sytuacji – jeżeli zostaje 5% emocji (przykładowo), to znaczy, że 95% można wyeliminować.