Jak zaradzić szalejącej inflacji?

Jak zaradzić szalejącej inflacji?

Od pewnego czasu możemy posłuchać o szalejącej inflacji. Dobrze wiedzieć, co się dzieje, ale trzeba też umieć odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie – jak zaradzić szalejącej inflacji? Weźmy sobie pod uwagę choćby inwestowanie – w co warto inwestować?

Historyczny problem

Możemy usłyszeć o historycznej inflacji i co za tym idzie, mamy historyczny problem. Problem, który może (czy nawet powinien) martwić. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że mowa na temat czegoś, z czym jesteśmy sobie w stanie poradzić.

Zacznijmy od oprocentowania lokat – oprocentowanie lokat jest niemal zerowe. Taka sytuacja oznacza, że trzymanie pieniędzy w bankach to coś, co kompletnie się nie opłaca. Niektórzy mogą myśleć o rosnących stopach procentowych, ale takie podejście nie jest właściwe. Rzecz jasna oprocentowanie lokat może ulec zmianie, ale nie należy nastawiać się na wyraźną zmianę.

W ten sposób dochodzimy do fundamentalnego pytania, co robić? Pytanie zrozumiałe, aczkolwiek nie ma na nie jednej odpowiedzi. Można powiedzieć, że konieczne jest znalezienie czegoś, co zapewnia akceptowalne ryzyko. Gdyby potrzeba było jakiegoś przykładu, na pewno dobrym pomysłem jest zainteresowanie się obligacjami indeksowanymi inflacją. Obligacje te oznaczają, że w pierwszym okresie odsetkowym mamy stałe oprocentowanie, natomiast później przechodzimy na oprocentowanie zmienne. Oczywiście oprocentowanie zmienne uzależnione jest od inflacji. Za przykład może też posłużyć inwestowanie w akcje. Inwestowanie w akcje to rozwiązanie dla osób, które akceptują ryzyko dużej zmienności portfela. Naturalnie musisz też pamiętać o tym, że na akcjach trzeba się po prostu znać.

Na wymienionych informacjach zakończmy, aczkolwiek nie można zapomnieć, że mowa o przykładach.