Finanse: Załamanie się rynku kredytów hipotecznych.

Finanse: Załamanie się rynku kredytów hipotecznych.

Jak podają statystyki, drugi kwartał tego roku pokazał, iż rynek kredytów hipotecznych bardzo się zmniejszył. Już teraz można śmiało powiedzieć, iż obecny rok będzie dla bankowców zdecydowanie gorszy od poprzedniego. Porównując ten okres 2020 roku z ubiegłym, ilość udzielonych kredytów hipotecznych zmalała prawie o 24 procent. Dbamy o własne finanse w dobie pandemii.

Trzy miesiące wakacyjne doprowadziły do podpisania blisko 45 tys. umów na kredyty hipoteczne. Biorąc pod uwagę okres pandemii, lock down oraz obostrzenia nie należy mówić o złym wyniku. Jednak porównując czerwiec, lipiec i sierpień z pierwszym kwartałem tego roku, różnica jest widoczna i wynosi blisko 20 procentowy spadek.

Raport AMRON-SARFiN jasno wskazuje, że ostatni okres bardzo mocno uderzył w bankowe inwestycje. Tak widocznych na minus zmian nie było przez ostatnie lata. Nie ma się jednak czemu dziwić, iż liczne zakazy związane z pandemią COVID-19 przyczyniły się do znacznego opóźnienia. Rozpatrując tą sytuację pod względem wartości udzielanych kredytów, kwoty nie są aż tak tragiczne, jakby się mogło wydawać. Kredytobiorcy otrzymali od banków 13,4 mld złotych, co w porównaniu z I kwartałem 2020 roku wskazuje na spadek na poziomie 19 procent. Jak podają informacje otrzymane w raporcie, pomimo pandemii i wielu obostrzeń, to właśnie kwiecień okazał się najlepszym miesiącem, gdzie liczba kredytów hipotecznych była największa.

Specjaliści jednak się nie martwią. Wskazują, iż do końca roku sytuacja może ulec zdecydowanej poprawie. Poluźnienie zakazów związanych z koronawirusem może podnieść statystyki, co jednocześnie będzie związane z większą liczbą uzyskiwanych kredytów hipotecznych.