Lokata bankowa – na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?

Lokata bankowa – na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?

Lokata bankowa to cieszący się dużą popularnością produkt oszczędnościowy, który w ostatnich miesiącach jest często wybieranym rozwiązaniem ze względu na podwyżki stóp procentowych ze strony Narodowego Banku Polskiego.

Na rynku można spotkać szereg lokat bankowych proponowanych przez różne banki. Warto zwrócić uwagę na kilka ich elementów, by wybrać taką, która spełni oczekiwania.

Oprocentowanie lokat bankowych

Podstawowym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu lokaty, jest wysokość oprocentowania. Im jest ono wyższe, tym większe odsetki można generować z depozytu w określonej kwocie. Oprocentowanie lokat bankowych może być podwyższone w odniesieniu do nowych środków (czyli ponad określoną kwotę na koncie bankowym na danym dzień) lub w stosunku do nowych klientów. Takie promocje zwykle ograniczone są czasowo lub w zakresie maksymalnej wartości depozytu (np. do 10.000 złotych).

Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Częstotliwość kapitalizacji odsetek to drugi z parametrów istotnych przy wyborze lokaty bankowej. Najczęściej mamy do czynienia z kapitalizacją odsetek na zakończenie depozytu. Istnieją jednak także takie lokaty, w których występuje ona częściej, np. raz na miesiąc. Oznacza to, że np. lokata 3-miesięczna będzie w trakcie jej trwania kapitalizowana aż 3 razy. To duża korzyść, bo kapitalizowane odsetki powiększają kapitał. Przez to kolejne zyski osiągane są już od większego depozytu. Takie rozwiązanie zwiększa zatem skuteczność oszczędzania.

Minimalne i maksymalne kwoty depozytu

Każdy z banków proponujących lokatę bankową może w indywidualny sposób określić minimalną i maksymalną kwotę depozytu. Minimum jest zwykle 500 lub 1.000 złotych, w zależności od banku. Jeśli chodzi natomiast o kwotę maksymalną, zróżnicowanie jest większe – od kilkuset tysięcy do nawet 1 mln złotych.

Okres trwania lokaty

Poszczególne banki mogą także w odmienny sposób podchodzić do okresów trwania lokaty. Generalna zasada jest taka, że im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ daje to więcej możliwości inwestowania środków oraz kapitalizowania odsetek. Warto mieć na uwadze to, że tylko część banków proponuje lokaty jedno- lub kilkudniowe. Znacznie częściej można się spotkać z lokatami dłuższymi tj. jedno, kilku lub nawet kilkunastomiesięcznymi .

Zerwanie lokaty lub dopłacenie do niej środków

W dużej ilości lokat zerwanie depozytu wiąże się z całkowitą utratą wypracowanych na nich odsetek, nawet gdy będzie to dzień przed ich zapadalnością. Istnieją jednak na polskim rynku banki, które proponują lokaty, których zerwanie nie grozi utratą całości, lecz jedynie części zysków. Ciekawym rozwiązaniem dostępnym w niektórych bankach jest także możliwość dopłacania środków na lokaty. Działają one wówczas podobnie do klasycznych rachunków oszczędnościowych.

Jaką lokatę wybrać?

Na rynku można spotkać całą gamę lokat. Wśród nich znajduje się m.in. ta proponowana  przez Santander Consumer Bank. Cieszy się ona dużą popularnością, a wynika to z szeregu jej zalet. Przede wszystkim dostępna jest ona w korzystnym oprocentowaniu, zbliżonym do stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.. Lokata bankowa Santander Consumer Banku wyróżnia się także dużą ilością okresów lokacyjnych – od 1 do nawet 36 miesięcy. Sporym jej atutem jest także to, że możliwe jest jej automatyczne przedłużenie na ten sam okres, a także możliwość całkowitej obsługi tego produktu oszczędnościowego z poziomu bankowości internetowej.

Źródła:

https://pieniadze.rp.pl/portfel-inwestycyjny/art17422511-na-co-zwrocic-uwage-wybierajac-lokate, Data dostępu: [24.10.2022 r.]

https://direct.money.pl/artykuly/porady/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-lokaty, Data dostępu: [24.10.2022 r.]

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank