Finanse: Przelew na błędny numer konta co robić?

Finanse: Przelew na błędny numer konta co robić?

Pośpiech i niedopatrzenie to najczęstsze powody przekazywania środków finansowych na niewłaściwe numery konta bankowego. Taka sytuacja może przydarzyć się niemal każdemu. Mało jednak kto wie, co zrobić, aby uratować swoje finanse przed kosztowną pomyłką. Poniżej zaprezentowano kilka kluczowych informacji.

W obecnych czasach przelewy bankowe zdominowały rynek płatności. Są przede wszystkim bezpieczną, wygodną i szybką opcją na przekazanie pieniędzy drugiej osobie bądź instytucji. Niestety czasem zdarzają się pomyłki. Nie tak dawno było głośno o pomyłkowo wysłanych pieniądzach do jednego z Klientów banków. Jak widać takie sytuacje mają miejsce, także wśród instytucji. Co zrobić, aby w takim przypadku mieć szansę na uratowanie swoich pieniędzy?

Odzyskanie pieniędzy krok po kroku

Gdy nasze środki trafią omyłkowo na niewłaściwy numer konta, dobrze rozpocząć działania od razu po zauważeniu zaistniałej pomyłki. Pierwszym krokiem, który należy zrobić jest zgłoszenie sytuacji bezpośrednio w banku, z którego konta wyszły pieniądze. Obecnie można tego dokonać zarówno bezpośrednio w placówce, jak i poprzez infolinię. Następnie w ciągu trzech dni roboczych to instytucja zgłasza się do odbiorcy przelewu, informując o zaistniałej pomyłce. Następnie to właśnie odbiorca ma 30 dni na dokonanie zwrotu. Co ważniejsze, pieniądze nie są zwracane bezpośrednio na konto, tylko na rachunek techniczny. Ma to zapobiec udostępnianiu danych klientów osobom trzecim. Jeśli odbiorca pieniędzy nie wyrazi chęci bądź nie dokona zwrotu w ciągu 30 dni, ich właściciel może zgłosić sprawę do sądu. W takim wypadku finanse nie ulegną straceniu, ale ich odzyskanie może potrwać zdecydowanie dłużej.